Revue

Odsunutý Němec desítky let shraňoval český unikát. Teď se ho vzdal ve prospěch Čechů. O co jde?

ČTK

Odsunutý Němec desítky let shraňoval český unikát. Teď se ho vzdal ve prospěch Čechů. O co jde?

Unikátní sbírku z dílny Baťa doma shraňoval odsunutý Němec Hans Rösler. Desítky let ji oprašoval doma v obýváku, nyní se jí rozhodl vzdát a vrátit do Česka. Armádu gumových vojáčků ze 30. let věnoval muzeu ve svém rodném Ústí nad Labem. Výstava Nezranitelná armáda značky Baťa se koná od 1. července do 4. října.

Podnět k uspořádání výstavy dal dar Hanse Röslera. Shromáždil kolekci vojáků, které vyráběla ve 30. letech minulého století firma Baťa. "Sudetský Němec měl v obýváku v Bavorsku vystavené československé vojáčky, za nimiž vlály desítky červeno-modro-bílých praporů, a to vše na pozadí Hradčan," řekl před dnešní vernisáží historik Martin Krsek.

Ústecký rodák se rozhodl svou sbírku věnovat místnímu muzeu. "Je to největší sbírka baťovských vojáčků na světě, aby však výstava nebyla jen o jedné kolekci, rozhodli jsme se zdokumentovat produkci gumových hraček v Československu i v Evropě," uvedl Krsek. O produkci hraček firmy Baťa doposud neměla laická ani odborná veřejnost možnost získat prakticky jakékoli informace.

Na výstavě tak návštěvníci vedle stovky figurek vojáčků uvidí i další hračky z konce 19. století s vojenskou tematikou.

Diskuze