Podnikání

Co přinesl zákaz výkupu kovů za hotové? Podvody, podvody a zase podvody...

Jiří Vítek

Co přinesl zákaz výkupu kovů za hotové? Podvody, podvody a zase podvody...

Zákaz vykupovat kovy za cash platí od března, nic zásadního ale nepřinesl. Akorát je teď v Česku méně železa, protože nepoctivé sběrny, na něž byla břenová změna cílena především, se přeorientovaly. Připomíná to boj se špačky. Zastřelit je nemůžeme, tak je plašíme, aby šli jinam.

Mobilní nelegální sběrny

Mnohé sběrny už nefungují tak jako dříve. Své velké zákazníky jednou za čas objedou a vykoupí od nich kovy. Vykoupené železo následně výhodně prodají dál. Buď přes účelově založené společnosti nebo přes fyzické osoby. A tak na ně nikdo nemůže. Kromě toho se stále častěji objevují nelegální mobilní sběrny, které rovnou odváží železo do Polska.

Běžných výkupů ubylo cca o 45 %

Průměrný výkup od fyzických osob se dnes pohybuje okolo 15 kg železa. Při ceně zhruba 4 Kč za kilo se dostáváme k částce cca 60 Kč za jednu návštěvu sběrny. Odečteme 35 Kč za poukázku a zůstane nám cca 25 korun.

Kvůli pětadvaceti korunám se ale s patnácti kily železa do sběrny povleče málokdo. Ani ten bezdomovec, pro kterého je založení účtu a hledání nějakého vykuka s šeky mnohem náročnější, než něco v obchodě sníst nebo ukrást.

Řešení je naprosto triviální. Nechť obecní policie koná v duchu toho, k čemu byla zřízena. Jsem naprosto přesvědčen, že místní přesně ví, kdo krade. Netřeba kvůli politické korektnosti šikanovat všechny občany.

Nařízení, nařízení, nařízení...

Pozvolna a nenápadně se omezuje soukromé podnikání - majitel hospody se nesmí rozhodnout, zda chce hospodu kuřáckou nebo nekuřáckou, majitel bytu nemůže odmítnout pronajmout byt, slušný člověk nemůže dostat peníze rovnou, ale pozdě a oklikou...

Diskuze