Názory

EET a zvyšování daní: Jednou vydírání ustoupíte, a budete vydíráni navždy.

Radomil Bábek

EET a zvyšování daní: Jednou vydírání ustoupíte, a budete vydíráni navždy.

Předseda asociace podnikatelů Radomil Bábek má pro chystanou novinku EET jasné označení: Je to obyčejné vydírání! Co ještě lze proti zavedení udělat? Nejen o tom je jeho polemika....

Daně v ČR jsou nepochybně vysoké. Dnešní vládní koalice nepokrytě chce vybírat co nejvíce, aby mohla co nejvíce rozdávat. Místo úspor utrácení, místo investic spotřeba, místo šetrného, malého státu, rostoucí aparát.

Daně však mohou být i nástrojem moci a ovládání veřejnosti. Kdo by se protivil, když např. řeknou politici, že aby se nemusely zvyšovat daně, musíme zavést elektronickou evidenci tržeb? Všimněte si, že to spolu nesouvisí, protože výše daní souvisí především s hospodařením státu a tím, kam veřejné prostředky směruje.

Takže politici, např. Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka, říkají, že jestli nechceme, aby zvedli daně, musíme přijmout EET. Je smutné, když to po nich opakují i lidé, kteří by měli zastupovat podnikatele a živnostníky. A přitom je to tak prosté. Argument zvyšování daní (někdy to změkčují a mluví o EET, jako o podmínce pro snižování daní) je obyčejným vydíráním. Politici vydírají podnikatele a vyhrožují jim, že když nebude po jejich (EET), tak jim zatopí (zvýší daně). Opravdu je tohle možné v liberálně demokratickém státě?

Ve svobodné společnosti platí zásada, že vydírání se neustupuje. Když jednou vyděrači ustoupíte, bude vás vydírat navždy. Co donutí stát, aby splnil své „sliby“, že nezvýší daně, když bude zavedena EET? Co bude chtít Andrej Babiš nebo Bohuslav Sobotka prosadit příště pod hrozbou zvýšení daní? Jak můžeme cokoli uvěřit vládě, která vyhrožuje podnikatelům a živnostníkům?

Je zřejmé, že vláda nemá dostatek oprávněných, věcných a racionální argumentů a důkazů pro zavedení EET. Proč by se jinak uchylovala k výhrůžkám?

Je nutné opakovat, že:

  • EET je zcela nepotřebná, protože stát má všechny prostředky pro výběr daní.
  • EET nijak nesouvisí s výší daní, její zavedení jen zvýší výdaje státu.
  • Podporovat zavedení EET hrozbami je nepřijatelné, a možná i protiprávní.

Živnostníci a podnikatelé, oslovte poslance ČSSD, ANO a KDU-ČSL a žádejte po nich, aby hlasovali proti EET.

Autor je předsedou Asociace podnikatelů a manažerů

Diskuze