Revue

Pilot dronu aneb Nová živnost na obzoru

Redakce

Pilot dronu aneb Nová živnost na obzoru

Nebe nad Českou republikou brázdí stále víc dronů. Malé bezpilotní letouny vybavené několika vrtulkami už dávno nejsou doménou speciálních jednotek, armády či policie. Staly se oblíbenou hračkou dětí i dospělých. Proč?

Touha po vlastních snímcích z ptačí perspektivy se v posledních několika měsících stala běžně splnitelnou. Levnější modely lidé skupují po tisících, s těmi kvalitnějšími kvete nový obchod...

Vznikají totiž první firmy, které si z provozu dronů udělaly živnost a pro své zákazníky pořizují snímky a videozáběry z ptačí perspektivy. Drony pro komerční využití lze v ČR provozovat pouze s licencí, kterou vydává Úřad pro civilní letectví. A řídí se striktními předpisy.

Internetový obchod Alza.cz zaznamenal podle mluvčí Denisy Dlabové silný zájem o nákup dronů, kvadrokoptér, hexakoptér a létajících robotů již v před loňskými Vánoci. Za první čtvrtletí letošního roku eviduje Alza meziroční nárůst nákupů tohoto zboží o 850 procent.

Každý, kdo si chce "hrát" s dronem, měl by se v prvé řadě seznámit s leteckým zákonem, zvláště pak s paragrafy 52 a 73.

Praktické využití dronů je nesmírně pestré. Lze je používat při kontrole prostor zasažených požárem či zamořených nebezpečnou látkou. Drony monitorovaly například prostor muničního skladu ve Vrběticích. Američtí zemědělci s pomocí dronů kontrolují kvalitu obilí na polích a práškují. Drony jsou neocenitelným pomocníkem také při kontrole rozsáhlých ploch solárních elektráren. Dron má uplatnění dokonce i ve zdravotnictví, protože může nést resuscitační přístroj, s jehož pomocí lze v terénu oživit člověka.

Dron může přenášet různý náklad. V přímořských letoviscích se testuje i speciální varianta bezpilotního letounu, který má v závěsu kromě kamery i záchranné kruhy a může rychle pomoci tonoucímu. Nizozemská policie už drony používá k mapování situace na místě dopravních nehod. Drony využívají i realitní kanceláře a stavební firmy k monitorování například stavu domů. Samostatnou kapitolou jsou televizní stanice, které v posledních měsících s pomocí dronů stále častěji pořizují letecké záběry pro své zpravodajské pořady.

Při používání dronů je na místě velká opatrnost, protože bezpilotní letoun váží několik kilogramů a pohybuje se ve značné výšce. Při pádu tak může zranit osoby a napáchat značné škody na majetku.

Diskuze