Rozhovory

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR s Reginou Rázlovou: Znovu za mříže? Nebojím se!

Redakce

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR s Reginou Rázlovou: Znovu za mříže? Nebojím se!

Podnikatelského ducha prý Regina Rázlová (67) neměla nikdy. Přestože otec by z ní nejradši měl vědkyni, Regina směřovala k divadlu. Velkou radost z toho neměl, ale svou dceru někdejší předseda vlády ČSR Stanislav Rázl podporoval tak, jak by to jistě udělal každý dobrý otec. Vtípky, kterak by na oponě Národního divadla, kde Regina účinkovala, mělo namísto »Národ sobě« spíše viset »Regině otec« přecházela s nadhledem. Protekce si jistě vědoma byla, stejně tak ale nesporného talentu, který jí navzdory jízlivým poznámkám nikdo nemohl upřít. Jenomže tahle opona pro Reginu spadla naposledy s koncem totality. „Z divadla mě vyhazoval můj kolega a spolužák v rámci revolučního kvasu. Byla jsem na tom podobně jako mnoho lidí, ze dne na den bez práce. Musela jsem se živit jakkoliv,“ vzpomíná herečka v exkluzivním rozhovoru pro Živnostenské listy na okamžik, který rozhodl o jejím budoucím podnikání, které ji přivedlo za mříže...

Co může dělat žena, která se více než dvacet let živí herectvím, když pochopí, že je pro divadlo nežádoucí a není cesty zpátky?

Dělala jsem, co se namanulo, jako každý, kdo se ocitl v podobné situaci. Snažila jsem se jakkoliv uživit sebe a děti. Prodávala jsem třeba chlebíčky v bistru u metra a dvě deci k tomu. A úspěšně, rozmazlovala jsem své zákazníky. Do podnikání jsem se nepustila dobrovolně, byla to nutnost.

Bavilo vás podnikat? Přece jen to s sebou neslo alespoň jistou svobodu…

Určitě nebavilo. Ale v té době pro mě bylo obtížné se uplatnit jako herečka. Stejné potíže mělo mnoho mých hereckých kolegů a muzikantů. Každý se živil, jak mohl nebo uměl. Leckdo dělal leccos. A vlastně si myslím, že já jsem žádný podnikatel nikdy nebyla.

Počkejte, pokud se člověk ocitne v představenstvu velké obchodní společnosti, pak by v sobě nějakého obchodního ducha mít měl, nemyslíte?

Někdy stačí být hezký, reprezentativní. Nejsem mozek, který je schopen přemýšlet o ekonomických záležitostech, domýšlet je. Moje role ve Skloexportu byla jiná, herecká v podstatě.

Jak svoji tehdejší roli ve Skloexportu vnímáte dnes?

Byla jsem šikovná ozdoba. A myslím si, že mi ty kostýmky opravdu slušely.

Po propuštění z vazby jste řekla, že pokud jste se nějak provinila, tak důvěřivostí. Pořád si to myslíte?

Ano. Věřila jsem některým něco, co nebyla pravda a ti lidé zklamali. Možná i sebe. Nevím. Nezkoumám to. Ale to jsou desítky tisíc stran soudních spisů, které vypráví tenhle příběh, a věřte, že je jiný, než jak je utvořen médii. Takový je život.

Vaše bývalá snacha se v tuto chvíli snaží kauzu Skloexport znovu otevřít. Jak si její kroky vysvětlujete vy?

Já jsem s ní nemluvila, tak to nemohu ani komentovat. Nejsme v kontaktu. A i když si mohu myslet leccos, pořád je to matka mých vnoučat, a tak o tom nechci příliš mluvit. Rozvod je těžký pro každého člověka. A někdo ho snáší ještě hůř než špatně. Rozvodové i porozvodové tahanice bývají kruté a dlouhé, nechtěla bych, aby tak dopadli i rodiče mých vnoučat.

Vy nemáte obavu z obnovy procesu?

To nemám. Vůbec ne. O to přece vůbec nejde. Mediální krupobití je jako přírodní živel. Může pěkně bolet.

Máte po tom všem ještě v úmyslu pouštět se do dalšího podnikání?

Každý člověk by měl mít tolik svobody, aby dělal v životě to, co chce dělat a na co se cítí. Jestli je to herectví, nebo podnikání, ať už prohrává nebo vyhrává, dopředu to neodhadnete a zpátky to vzít nejde. Já už ale podnikat nebudu.

Myslíte si, že podnikat dnes je obtížnější?

Posuzuju to hodně zdálky, ale zdá se mi, že alespoň z hlediska byrokracie ano. Úřady, lejstra, razítka se zmnožily. Otravuje to nejen občany, ale ti, kteří podnikají, z toho musejí být šílení. Nevím, jak to vzniklo, že přes úžasný počítačový systém na každém úřadě vše trvá mnohem déle a je to mnohem složitější, než to bylo. Třeba k tomu mému prodeji chlebíčků mi tehdy stačil jeden papír a dobrý vedoucí k tomu.

Celý rozhovor čtěte v tiětěných Živnosnteských listech, které vám nabídneme už brzy!

Chcete je? Napište si o ně na redakce@zivnostenskelisty.cz, tentokrát jsou zdarma!

Diskuze