Názory

Kurzarbeit aneb My se k té prosperitě prostě prodotujeme!

Rudolf Klement

Kurzarbeit aneb My se k té prosperitě prostě prodotujeme!

Stát opět křiví podnikatelské prostředí. Pomáhá neschopným místo toho, aby snížením firemních daní podporoval zdravý růst a vznik nových pracovních míst. V Česku totiž bude zaveden takzvaný kurzarbeit čili zkrácená pracovní doba.

Zaměstnanci podniků, které nebudou mít pro své lidi práci na plný úvazek, by měli za dobu výpadku dostávat nejméně 70 procent mzdy. Zaměstnavatel by hradil 50 procent, stát 20 procent. Tady bych lehce opravil mediální prohlášení našich poslanců. Správně, byť politicky ne zcela korektně, to zní totiž takto: "Nikoliv stát, ale daňoví poplatníci budou muset doplácet pětinu mzdy."

Přichází tedy další způsob, jak dotovat neproduktivitu ze státních peněz. Jak zvýhodňovat neúspěšné před úspěšnými. Jak přesouvat zodpovědnost soukromých podnikatelů na stát. Jak vytvořit prostor pro korupci a obcházení zákonů. Jak vytvořit novou umělou agendu pro státní byrokracii a umělou ekonomickou bublinu pro neproduktivní firmy, které po splasknutí narazí na realitu a místo postupného propouštění a optimalizací úplně zkrachují.

A ano, je to i způsob, jak populisticky oslovit voliče obávající se ztráty práce. Jenže kdo nemá práci, ten ji hledá a má naději, že ji najde. Ten, kdo práci má, jenže si na sebe nevydělává, je k ničemu. Rozšíří se nám tím systém dotací. Kdy firmy jsou živené státem. Místo toho, aby se snažily být produktivní.

Diskuze