Názory

Co může stát ještě zakázat nebo zdanit? To se budete divit!

Rudolf Klement

Co může stát ještě zakázat nebo zdanit? To se budete divit!

Smrt a daně jsou jediné jistoty lidského života a občas se ve světě objeví nápad zákonodárců na naprosto kuriózní daně, které mohou být inspirací pro naši stávající vládu, která nás v poslední době zásobuje počtem absurdit.

Co se hýbe, musí být zdaněno. Když se to i poté ještě hýbe, musí to být zregulováno. Když se to přestane hýbat, musí se to dotovat. (Ronald Reagan)

Co jde ještě zdanit

Vybíráme několik tipů pro naše zákonodárce, které mohou v klidu implementovat do naší legislativy. Jde o platné předpisy zemí, které jsou pro nás v mnoha věcech inspirací a vzorem, tak do toho...

Zdaníme tě dřív, než řekneš borůvkový koláč

Jednou z nejžhavějších novinek v Evropě jsou daně z tučných jídel a sladkostí. Jde přitom o typický příklad politického pokrytectví: vlády se zaštiťují bojem za zdravější populaci, ale skutek utek. Spotřeba v zemích, kde tato daň byla zavedena, se nijak nesnížila. Například daň z tučných jídel, kterou v Dánsku zavedli v roce 2012, se neosvědčila. Tamější vláda ji proto zrušila. Potraviny po ní příliš ale zdražily a Dánové začali jezdit nakupovat levnější jídlo do Německa.

Kravské větry mohou za globální oteplování

V roce 2003 se snažila novozélandská vláda zavést takzvanou daň z „kravských plynů." Jednou z nejvýznamnějších příčin globálního oteplování jsou krávy, které svým pomalým trávením vytvářejí nadměrné množství metanu. Tento svěží návrh byl nakonec odložen. Tak proč nepředběhnout Nový Zéland a být první?

Daň za basketbalový koš. A co třeba u nás za fotbalovou branku?

V USA patří basketball mezi tři nejoblíbenějších sporty. Po prohraném finále v roce 1991, ve kterém se střetly týmy Chicago Bulls a Los Angeles Lakers, se kalifornská vláda rozhodla zdanit všechny sportovce, kteří budou hrát na území tohoto slunného státu. Daň do současnosti přijalo 40 z 50 států a sportovci tak musí platit daně ve všech státech, kde nstoupí na palubovku. V sezóně 2006/07 tak vytáhla Kalifornie z hostujících sportovců 102 milionů dolarů. V České republice je více než 450 000 registrovaných fotbalistů, je čas je začít řádně danit.

Co jde ještě zakázat

Prasátko se nesmí jmenovat...

Jedním z nejabsurdnějších světových zákonů je ten, který platí ve Francii. Posmrtnou úctu generálovi a císaři tam zákonodárci prokazují tím, že farmáři mají zakázáno pojmenovat prase jménem Napoleon. Tak jaké jméno by se u nás mělo zakázat? Miloš, Andrej, Mireček nebo Tomio?

Umřít v parlamentu zakázáno

Velká Británie je po celém světě proslavená množstvím podivných zákonů a daní, které vznikly před stovkami let a nebyly dosud odstraněny. Jedním z nejabsurdnějších je zákon, který zakazuje vládním činitelům zemřít v parlament. A za trest ho vynesou nohama napřed?

Diskuze