Názory

Ministr Chovanec: Strážníci budou smět do hospody i po zavíračce

Jiří Vítek

Ministr Chovanec: Strážníci budou smět do hospody i po zavíračce

Ministerstvo vnitra přichází s novelou zákona o obecní policii. Ta umožní strážníkům vstoupit do provozoven za účelem kontroly i mimo otevírací dobu, a to nejen do prostor určených pro zákazníky.

Dosud se museli strážníci při běžných kontrolách držet provozní doby zařízení a omezit kontrolu výhradně na prostory určené pro zákazníky. Podle ministerstva však byly takové kontroly nedostatečně účinné a skýtaly možnosti ke skrývání prohřešků provozovatelů. A to se teď má změnit. Podle novely bude moci v podnicích provádět kontroly i městská policie bez ohledu na čas a prostor. 

Nutné zlo, nebo zbytečné komplikace? Ministr Chovanec má jasno a pro svoje kroky jasné vysvětlení. „Často dochází k situacím, kdy jsou za neveřejné prohlašovány i prostory, ve kterých jinak běžně dochází k nabízení služeb zákazníkům,“ tvrdí vnitro a doplňuje dalšími zkušenostmi: „Mnohdy je též strážníkům odepřen vstup např. s odkazem, že v provozovně probíhá soukromá akce, avšak na takové akci byl podáván alkohol nezletilým.“

Jenomže co si o takovém návrhu má myslet poctivý hospodský nebo prodavač? Jedná se o další z řady opatření namířených proti živnostníkům, nebo o oprávněný požadavek?

Důvody ministerstva jsou jistě nezpochybnitelné a obcházení zákona ze strany některých provozovatelů jasné. Na druhou stranu půjde o vniknutí do soukromého vlastnictví a je nutno říci, že strážník městské policie není POLICIE ČR. Podle mnohých jsou navíc schopnosti městských policistů velmi rozdílné. 

Jakou zkušenost máte s městskými policisty vy?

Diskuze