Názory

Vyfotili jste si zloděje? Podle ochránců osobních údajů foto zveřejnit nesmíte!

Petr Švihák

Vyfotili jste si zloděje? Podle ochránců osobních údajů foto zveřejnit nesmíte!

Úřad pro ochranu osobních údajů je dalším, kdo se vysmál slušným lidem. Nejenže dnes musíte zlodějům slušně podržet dveře, aby vás mohli v klidu vykrást, pochlubit se s nimi na internetu už ale nemůžete.

Městský soud v Praze dal za pravdu jistému obchodníkovi, který byl potrestán pokutou za to, že na internetu zveřejnil fotografii zloděje. Soud uvedl, že pachatel, který vědomě krade cizí majetek, musí počítat s tím, že práva na ochranu jeho osobní identity nebudou chráněna stejně jako práva osob, které se ničeho nedopustily. Na dveřích prodejny bylo navíc uvedeno, že se v obchodě nacházejí kamery. Byl tedy srozuměn s tím, že jeho jednání je kamerou zachyceno. 

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) s verdiktem ale nesouhlasí. Lidé se podle něj nesmí proti prokazatelným zlodějům bránit tím, že na internet umístí jejich fotografii. Toto právo má mít pouze policie.  V tom případě se přiznávám k trestnému činu, protože jsem tak také učinil. Policie nás totiž nedokázala ochránit před častými nájezdy zlodějů. Jeden zlodějský pár byl vyfocen a zveřejněn, druhý pár skončil nakonec přece jen v poutech.

Vždycky jsem si vážil práce policie, ale také jsem se jí snažil práci ušetřit. Třeba když mi zloději před domem vykradli auto, ani jsem policii nevolal. Ušetřil jsem peníze za zbytečný výjezd.

České zákony a nízké tresty nejsou žádnou prevencí proti kriminalitě. Prevencí je ostražitost nás všech. Když už nejsme schopni uhlídat zloděje v politice, tak nám alespoň neberte právo bránit své majetky. A to všemi prostředky!

Diskuze