Názory

Státní zaměstnanci si polepšili. Jejich plat převyšuje průměrnou mzdu

Rudolf Klement

Státní zaměstnanci si polepšili. Jejich plat převyšuje průměrnou mzdu

Průměrný plat všech zaměstnanců státu loni vzrostl meziročně o 773 korun na 25 880 Kč měsíčně, což představovalo nárůst o 3,1 procenta. Průměrná mzda v celé ekonomice loni vzrostla o 608 Kč na 25 686 korun. Vyplývá to z údajů ve státním závěrečném účtu za loňský rok.

Proč nepřidat třeba 200 % těm, kteří mají zodpovědnost, pracují tvrdě a je za nimi něco vidět. Nevidím však důvod vydržovat si čtyři lidi na jedné podatelně, pro kdejakého úředníka přidělit asistenta, zakládat zbytečné komise atd. Však i ta státní správa využívá služeb externistů (IT, advokátů atd.), a to i přesto, že sama takové lidi zaměstnává. Pokud si nějak dokážu představit neefektivitu, pak přesně takto.

V státním sektoru můžeme vidět i absolutní sociální experimenty, kdy se hasičům nebo bachařům sníží plat o 10 %, a ty se jim pak vracejí po kouskách více než pět let. Na druhou stranu sledujeme neustálé navyšování platů soudců, zastupitelů nebo politiků.

Snad si státní zaměstnanci uvědomují, že jejich platy jsou výsledkem odvodů daní soukromých firem a živnostníků. Někde jsem dokonce slyšel od státního zaměstnance: "Ale my také odvádíme daně jako zaměstnanci v soukromém sektoru". Jo, odvádí daně, ale je to z peněz, které se sypou od státu a ne z nějaké vytvořené a prodané hodnoty.

Diskuze