Revue

Československá stokoruna patří mezi nejhezčí bankovky na světě

Eva Klementová

Československá stokoruna patří mezi nejhezčí bankovky na světě

Československá stokoruna z roku 1961 byla v Británii oceněna jako jedno z vizuálně nejkrásnějších platidel na světě. Thomas Hockenhull, britský odborník na platidla, ji umístil na čtvrté místo v řebříčku nejkrásnějších světových bankovek.

Možná si ještě pamatujete československou stokorunu s vyobrazenou ženou nesoucí snop obilí. Soutěž na tvorbu nové stokoruny byla vyhlášena v roce 1959 jako veřejná a anonymní. Mohl se do ní tedy přihlásit doslova každý. František Heřman, vítězný autor stokoruny, měl prý o tom, koho namaluje, hned jasno. Zobrazil svoji manželku,v té době jí bylo 33 let. Mužem na bankovce je kolega a kamarád pana Heřmana Mojmír Tampier, který byl důstojníkem Čs. armády. Heřmanových stokorun se mezi roky 1961 a 1989 vytisklo přes 750 milionů kusů. A platilo se jimi přes třicet let. Až do roku 1993.

Nejlepší bankovkou z hlediska výtvarného provedení je podle Hockenhulla ekvádorská bankovka z roku 1944 před anglickou bankovkou v hodnotě pěti liber z roku 1887 a německou bankovkou v hodnotě pět milionů marek z roku 1923.

Diskuze