Zprávy

Jestli se ministr Babiš dozví, co chystá slovinský premiér, tak Bůh s námi

Eva Klementová

Jestli se ministr Babiš dozví, co chystá slovinský premiér, tak Bůh s námi

Slovinsko od příštího roku nařídí všem zákazníkům, aby uchovávali účtenky po celou dobu zákonné záruční lhůty zakoupeného zboží. V případě porušení by měla kupujícím hrozit pokuta od 40 do 400 EUR (zhruba tisíc až 11 tisíc korun).

Nařízení je součástí návrhu zákona, který má příští rok ve Slovinsku zavést povinné registrační pokladny.

Prodejci budou muset podle návrhu, který teprve prochází schvalovací procedurou v parlamentu, vystavovat elektronické doklady pomocí registračních pokladen napojených na finanční úřad. Vláda tak chce posílit boj proti daňovým únikům. Očekává, že systém registračních pokladen zajistí dodatečný daňový výnos v objemu 50 až 100 milionů eur (1,4 až 2,7 miliardy korun) ročně.

Proti návrhu se již ale zvedla silná kritika. Menší podniky si stěžují na vysoké náklady na pořízení registračních pokladen, zatímco organizace na ochranu spotřebitelů mají výhrady zejména proti pokutám za porušování povinnosti uchovávat účtenky.

Volby ve Slovinsku vyhrál v minulém roce politický subjekt založený pouhých šest týdnů před volbami. Strana Miro Cerara (SMC) získala v předčasných volbách téměř 35 procent hlasů a získala 36 křesel v devadesátičlenném parlamentu. Cerarova strana neměla žádný pořádný program, stačilo, že její lídr působil na většinu veřejnosti důvěryhodně. Tento jev ostatně známe i z jiných postkomunistických zemí.

Diskuze