Názory

Odborář Josef Středula žádá platy jako v Rakousku

Jiří Vítek

Odborář Josef Středula žádá platy jako v Rakousku

Bohužel odborový předák Středula vůbec netuší, že se ty peníze musí napřed vydělat. Jesli tady někdo brání dostižení Rakouska v životní úrovni, tak to nejsou zaměstnavatelé ale nefunkční přebujelá a předražená státní správa, která dusí podnikání.

"Kapitalistické" peníze se rozdávají ve státní správě za socialistické výkony. Peníze pak nejsou pro ty, kdo skutečně makají. Dnes to už není o tom, že zaměstnavatelé vykořisťují zeměstnance, ale zaměstnanci jsou spolu se zaměstnavateli vykořisťováni státní byrokracií. A když už je řeč o Rakousku, bude požadovat pan odborář například i strop na placení sociálního/zdravotního ve výši 1,4 násobku průměrné mzdy, jako je v Rakousku? Myslím, že odbory by se do toho měly vložit a začít zakládat firmy, aby všem ostatním ukázaly, jak se to má dělat. Dobrý příklad je možná tou správnou cestou za všeobecným blahobytem.

Solidarita pouze k vlastní kapse

Nikdy jsem nepochopil, proč se odboráři vždy radují z přenosu výroby třeba z Francie do ČR, a proč nechápou, co je tím způsobováno západním dělníkům.
Mám pocit, že pro mnohé pojem solidarita je přitažlivý jen v případě, že se jim z něj plní kapsa.

Co je to minimální mzda?

To je přece mzda, za kterou jsem ochoten dělat.
Pokud mi mzda nevyhovuje, musím něco udělat pro to, aby se to změnilo.

Bída je jasně definovatelná jako nemožnost uspokojit základní lidské potřeby jako je jidlo, zdravotně nazávadná voda, oblečení, lékařská péče, zubař a bydlení. Jenže chudoba je jev relativní, který vzniká srovnáním vlastní ekonomické situace se situací blízkých sousedů.

Diskuze