Názory

Vláda neví nebo nechce vědět, co pomůže živnostníkům

Eva Svobodová

Vláda neví nebo nechce vědět, co pomůže živnostníkům

Nevalný smysl pro realitu a neznalost skutečných problémů lidí ze strany naší vlády se naposledy ukázaly při projednávání novely zákona o podpoře malého a středního podnikání. Ptáte se, proč se v tom zákonu vláda zase nimrá? Protože prý chce upravit využívání prostředků státního rozpočtu na podporu formou majetkových účastí v podnikatelských subjektech. Že tomu nerozumíte? Nejste sami, kabinet tomu také nerozumí. Ale na rozdíl od vás se tváří, že ví, o co jde, a že to umí.

Neví to ani jediný ministr. Kdyby totiž alespoň jeden člen vlády věděl, co reálně pomůže českému podnikání, pravděpodobně by to bylo už dávno schváleno. Přesněji řečeno, bylo by schváleno to podstatné pro hladký chod ekonomiky a ne podružné ptákoviny, kterými se tahle vláda nyní zabývá jen proto, že nedokáže rozeznat důležité od nepodstatného.

Jakákoli jen trochu rozumná vláda musí chtít, aby běžel hlavní motor každé ekonomiky na světě: malé a střední podnikání a živnostníci. Pokud tento segment hospodářství běží dobře, pak můžete třebas i zdecimovat některé velké firmy, ekonomika se zavlní, ale úplně na kolena nepadne. Jenže pokud se tento hlavní motor zadýchá, pak mohou národní i nadnárodní giganti šlapat třebas na plné obrátky, ale ekonomika klekne.

A co je nejdůležitější pro hladký chod hlavního motoru ekonomiky? Nechat podnikatele a živnostníky na pokoji. Tedy přesný opak toho, co tady dělají všechny vlády už od poloviny 90. let. Jakoby si bez ohledu na svůj světonázor levý, pravý či prostřední usmyslily zvítězit v nějakém oficiálně nevyhlášeném závodě, kdo navalí na podnikatele a živnostníky více zákonů, předpisů, vyhlášek, zákazů, rozkazů, hlášení, úředních pitomostí, regulací, ponižování, nutnosti vykonávat práce za úředníky a za stát, zbytečných poplatků, zlomyslností, idiotských povinností a stovek dalších ústrků.

Podnikatelé a živnostníci vědí tisíckrát lépe než jakákoli vláda na světě, co a jak mají dělat. Nikdo jim to nemusí říkat a téměř nikdy jim v tom nikdo nemusí pomáhat. (O státní pomoc žebrají nejčastěji ti největší, copak jste si toho ještě nevšimli?) Jistěže jim mohou pomoci také úvěry a různé podpory, ale existuje také vážné riziko, že je státní peníze zkazí daleko více, než jim prospějí. A v nejhorším případě si na ně zvyknou a začnou si myslet, že bez pomoci státu už ani dost dobře podnikat nejde, což je myšlenková nákaza, která se Českem šíří jako mor.

Nejen proto je tím nejlepším, co může vláda pro své podnikatele (zvláště malé a střední) a živnostníky udělat, je nechat je na pokoji a neotravovat je. Nejednat s nimi jako s potenciálními lumpy (jak to čiší snad už ze všech zákonů v této oblasti), ale jako s lidmi zcela zásadními pro hospodářské zdraví společnosti. Zbavit je všech hloupých omezujících výmyslů předchozích vlád. Chránit je před úřední šikanou, důsledně hájit jejich svobodu.

Oni se pak odvděčí tím, že ekonomika země bude šlapat hladce, klidně, spolehlivě. Nastane tedy přesně to, o čem všechny vlády za posledních dvacet let jen mluví, ale dělají vše pro to, aby to nikdy nenastalo.

Publikováno se svolením serveru Denik Legie

Diskuze