Zprávy

Tisíce německých a rakouských hospodských vyšly do ulic! Demonstrují proti byrokracii

Jiří Vítek

Tisíce německých a rakouských hospodských vyšly do ulic! Demonstrují proti byrokracii

Rakouští hospodští bojují proti vládnímu návrhu úplně vykázat kuřáky z restaurací a barů. Absolutní zákaz kouření v restauracích by podle nich byl útokem na demokracii, svobodu a také nedovoleným zásahem do jejich podnikání. Proto se jich na 2 000 sešlo na protest před vídeňským parlamentem. Bavorsko zase protestuje proti stoupající byrokracii v pohostinství a hoteliérství.

5 000 demonstrantů v Mnichově

V Mnichově proběhl protest proti stoupající byrokratizaci podnikání a proti povinnostem jako je uvádění alergenů v jídlech apod. Akce se zúčastnilo podle odhadu policie na 5000 osob. Akci inicioval Bernhard Sitter (na fotce) z Neureichenau v okrese Freyung-Grafenau, provozovatel hotelu Gut Riedelsbach.

Podniky všech účastníků manifestace zůstaly uzavřeny. Protestující prošli centrem města ve žlutých výstražných vestách, další v tradičních krojích, kuchaři v bílém a mnozí se zástěrami a s dalšími atributy řemesla. Nesli transparenty např. s nápisy „Chci vařit, ne dokumentovat. Mlátilo se do hrnců a Mnichov jim tleskal.

Vídeň zažila 2 000 protestujících majitelů restaurací a hospod, další statisíce podepsaly petici proti absolutnímu zákazu kouření.

Rakouští majitelé restaurací a barů hrozí ústavní žalobou, pokud bude schválen připravený návrh zákona, který má zcela zakázat kouření v jejich podnicích. Pod petici proti chystanému zákazu už jejich svaz získal 300 tisíc podpisů občanů. Organizátor akce, majitel několika restaurací Heinz Pollischansky, sám nekuřák říká „Každý občan je svéprávný a může se rozhodnout, do které restaurace půjde. Ale nikdo mu to nemá přikazovat zákonem, nikdo!"

Diskuze