Rozhovory

Bajer: Konec hotovosti ve sběrnách nese krach a ještě větší podvody!

Redakce

Bajer: Konec hotovosti ve sběrnách nese krach a ještě větší podvody!

Předseda Strany soukromníků ČR, Petr Bajer, podnikal v oblasti sběrných surovin, dnes pracuje v samosprávě města na pozici uvolněného místostarosty. Čerstvý zákaz plateb v hotovosti za výkup šrotu podle něj drasticky likviduje sběrny kovů. Jejich tržby totiž už klesly na 30 procent dlouhodobého průměru. Proč to malé sběrny položí? A kdo bude další v řadě, komu současná vláda naprosto nesmyslně utne tipec?

Jak se vás dotklo nařízení nevyplácet peníze za železný šrot hotově, ale pro platbu využívat výhradně bankovní účet?

Víte, pro nás je to několik prohraných bitev dohromady. Toto opatření je jednoznačně pouze nahráním úzké části jistým spřáteleným firmám v tomto státě. Je to pomalý konec jednoho podnikatelského oboru nebo segmentu. Dnes jsou bohužel na seznamu sběrny, jen se ptám, kdo bude další. Z koho a z kterého oboru udělá stát mediálně a plošně zase zloděje? Budou to po nás hospodští, autodopravci, stavaři?

Proč myslíte, že se do hledáčku dostal zrovna šrot?

No tak se podívejte, kdo dnes ovládá byznys s elektrošrotem. Jsou tu státem určené privilegované firmy, které mohou zacházet s tímto materiálem. A když se v běžné provozovně sběrných surovin objeví například obyčejný vysavač nebo starý bojler, tak hned porušujeme zákon a řítí se na nás vysoké sankce, ale abych se vrátil k první otázce.

Jaký je podle vás důvod této novinky, kterou nikdo nechtěl?

Podívejte se, lidé už nechtějí dávat do oběhu další část svého soukromí, tedy kromě jména, adresy a čísla občanského průkazu jsou nyní nuceni udávat i své číslo účtu. Myslím, že to povede buď k tomu, že se budou zakládat černé skládky někde u cest, nebo se to bude vozit zdarma na sběrné dvory a o to tady právě šlo.

Myslíte, že to má být dobrý byznys pro obce?

Je to tak, to byl přesně záměr celé této znárodňovací komedie. Vůbec nešlo o to trestat podvodníky a nepoctivce, kteří vykupují kanály a podobně, jak ministři hlásají. O těchto zlodějích víme a pro úřady by bylo jen otázkou několika týdnů je odhalit, ale to opravdu nebyl skutečný účel zavádění těchto "novinek".

Od roku 2008 existuje vyhláška zakazující výkup pietních věcí, již zmiňovaných kanálů, sloupů veřejného osvětlení… Jestliže přijde kontrola a zjistí pochybení, pak by měla existovat pokuta od půl milionu nahoru nebo při opakovaném porušení odebrání povolení, což je vlastně konec živnosti. "Šroťáci" by si pak nedovolili dělat nějaké podvody. Co mně chybí, je důsledná kontrola ze strany samotných obcí. Obec má své pověřené lidi a ti mohou vstoupit do provozovny velmi jednoduše.

Podle toho co mi říkáte, tak to skutečně vypadá, že je to všechno jeden velký převod jednoho podnikatelského oboru do rukou státu.

Ano je to tak, ale tradičně trochu nedomyšleno. Vyhláška dříve než zákon, už to nahrává různým podvodníčkům. Jsou sběrny, které vystavují šek a hned u druhého stolku ho proplácí. Jsme v Čechách, takže tam jsou fronty. A ti, co se snaží dodržovat vyhlášku a jsou slušní, tedy podle měřítek jistého myšlení blbí, tak ti to mohou zavřít. 

Máte již nějaké čísla, jak se toto nařízení dotklo sběren?

Pokles výkupu je znát, někde jde o pokles až o 70%. Dokonce začínají mít problém hutě, protože nemají železo, které mnozí lidé z příhraničí raději vozí do Polska. Dnes máme informace, že začínají fungovat "kočovnické" firmy, které jezdí jako mobilní sběrny po obcích a skupují železo na hraně zákona a znovu to končí mimo naše území. Pro malé sběrny je to konec, to je bez diskuse.

Jak je to v zahraničí?

Některé státy se snaží snížit kriminalitu krádeží kovů např. evidencí dodavatelů a nedaněným limitem, jiné důsledným trestáním krádeží kovů a při porušování předpisů za strany sběren. Vždy však jednají velmi obezřetně s cílem nepoškodit slušné podnikatele v oboru. U nás jsme v určitých věcech turečtější než Turek.

Diskuze