Názory

Kladivo na živnostníky ještě úplně nedopadlo. Počet těch, kteří už jsou na kolenou, ale nebezpečně roste!

Jiří Vítek

Kladivo na živnostníky ještě úplně nedopadlo. Počet těch, kteří už jsou na kolenou, ale nebezpečně roste!

Počet návrhů na bankroty obchodních společností i fyzických osob podnikatelů se v březnu ve srovnání s únorem zvýšil. Bylo podáno 226 návrhů na bankrot obchodních společností (o 26 více než v únoru) a 1 009 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů (o 138 více).

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 1 182 bankrotů obchodních společností, meziročně o 11 procent méně. V témže období bylo vyhlášeno 8 234 bankrotů živnostníků. "Téměř 90 procent bankrotů fyzických osob podnikatelů mělo formu oddlužení. Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů zvýšil o 63 procent, avšak po odpočtu oddlužení narostl pouze o tři procenta," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v obchodu a pohostinství (32 bankrotů) a ve stavebnictví (21 bankrotů). Pouze jeden bankrot obchodní společnosti byl vyhlášen v zemědělství a po čtyřech v dopravě, skladování a cestovních kancelářích a ve službách pro podniky. Vyplývá to z analýzy dat portálu Informace o firmách, který obsahuje data o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky a problematikou bankrotů se dlouhodobě zabývá.

Diskuze