Rozhovory

Zakladatel Kasa.cz Martin Kasa: Vyhýbám se oborům, kde bych musel jednat pouze se státem

Jiří Vítek

Zakladatel Kasa.cz Martin Kasa: Vyhýbám se oborům, kde bych musel jednat pouze se státem

Na konci devadesátých let založil Martin Kasa s bratrem veleúspěšný internetový obchod Kasa.cz. Když se ale jeho vnitřní kasa po deseti letech naplnila, projekt opustil, prodal a pustil se do start-upů. Dnes se Martin Kasa, původní profesí webdesigner, věnuje elektronickému prodeji vstupenek a léků. Vlastní e-lékárnu Pilulka.cz. Jaký je klíč k jeho úspěchu?

Kdy přišlo to rozhodnutí začít podnikat?

Člověk je buď od povahy podnikavý, anebo ne. Rozhodnutí tak nějak vyplynulo z mé povahy. Neustále chci něco zlepšovat, dělat, takže nemohu stát na místě.

Jak vnímáte dnešní podnikatelské prostředí oproti době vašich začátků?

Vlastně se tím nijak nezabývám. Vyhýbám se oborům, kde bych byl nucen jednat pouze se státem. A tam, kde podnikám, mám stejná pravidla jako moji konkurenti. Doba se mění, podmínky také, ale cesta být úspěšný je pořád stejná.

Kdy skutečně přišel ten zlom, že se z vás stal skutečný podnikatel a obchod přinášel očekávaný zisk nebo uspokojení?

Od počátku. Jak jsem zmínil, podnikání je spíše stav mysli než forma zaměstnání.

Dnes jste také investor. Podle čeho si vybíráte projekty?

Slovu investor se z části bráním, protože určitě nejsem sériový investor. Pouze se dívám kolem sebe a občas vidím projekty, kde mohu být užitečný. Nezajímají mě výhradně finanční investice, vždy chci investovat i své know-how.

Myslíte si, že by tzv. start-upy měly také patřit do sféry státní správy? Tedy, že  by stát podporoval například nezaměstnané s dobrým nápadem a tím například budoval nová pracovní místa?

Určitě ne, jelikož start-up od povahy nemá cíl vydělávat peníze, určitě ne z počátku. Je to úplně druhý pól s jinými pravidly než by obce mohly podporovat. Podpora prostředí start-upů státem ve větším měřítku však možná je.

Proč jste se rozhodl zrovna v poslední době pro farmaceutický průmysl?

K oboru jsem se dostal vlastně náhodou. Nicméně mi obor učaroval. Podnikatelsky i lidsky. V oboru pracuje mnoho chytrých a inspirativních lidí.

Jak se vy díváte na zavádění tzv. elektronických kas, tedy EET?

Krást se nemá. To je jasné. Nicméně si zavedení EET neumím představit v té formě, jaká je dnes prezentována. Něco by se ale v tomto směru udělat mělo.

Jste kuřák? 
Ne.

I tak mě zajímá váš názor na plošný zákaz kouření v restauracích a kavárnách plánovaný od příštího roku?

Jsem příznivcem zákazu kouření. Paskvil v podobě vyhrazeného prostoru je hloupost. I kuřáci v mém okolí velmi oceňují nekuřácké restaurace.

Kde dobíjíte baterky, máte nějaké oblíbené místo pro relax?
Místo asi ne, spíš mě nabíjí lidé kolem mě. Rodina, přátelé a dobrá zábava. 

Foto použito se svolením Martina Kasy

Diskuze