Zprávy

Ministr, který v Chorvatsku zaváděl EET, byl odvolán z funkce a vyloučen ze strany

Jiří Vítek

Ministr, který v Chorvatsku zaváděl EET, byl odvolán z funkce a vyloučen ze strany

Bezcitná parta, tak se říkalo ministrovi financí Slavko Liničovi a jeho podřízeným, kvůli nekompromisnímu prosazování zákonů po zavedení EET.

Ukázkovou obětí zavádění EET byla oblíbená cukrárna Donat v centru dalmatského Zadaru, která je široko daleko vyhlášená svou zmrzlinou. Daňoví kontroloři na její dveře připevnili nekompromisně pečeť. Podnik zavřeli na celých pět dnů, a to uprostřed nejrušnější turistické sezony.

K rozhodnutí jim přitom stačila věc, kterou třeba v České republice nikoho ani nenapadne trestat - přebytek v kase. Sedm kun (asi 25 korun), které v registrační pokladně přebývaly, přišlo provozovatele draho.

Kromě pětidenního doslovného "zavření krámu" totiž hrozí podniku v Chorvatsku v takovém případě pokuta v řádu desítek tisíc kun.

Na každou s...i se vaří voda

Ministr Linič si nikdy nepřipouštěl, že by jeho podřízení byli příliš přísní, nebo dokonce zneužívali své postavení. "Lidé si zvykli neplatit daně, a podvádět tak ostatní občany Chorvatska. Mám pro ně jedinou zprávu: budete dodržovat zákony a předpisy".

Tento nekompromisní ministr ale měl i druhou tvář. Chorvatský premiér Zoran Milanovič odvolal ministra financí Slavka Liniče kvůli předraženému nákupu nemovitosti, na který doplatila státní pokladna.

Šlo o koupi nemovitosti od firmy ve finančních těžkostech, u níž bylo zjištěno, že její hodnota je o více než 20 milionů kun (72 milionů korun) nižší, než kolik za ni ministerstvo zaplatilo.

"Je možné, že v tom nebyl záměr," připustil také Milanovič. Ministr financí mu ale ani po dvou měsících od zjištění záležitosti neposkytl uspokojující vysvětlení a tak šel. Podle chorvatského deníku Jutarnji list Liničovi, proti němuž vláda vedla interní vyšetřování, nyní hrozí i trestní stíhání za korupci.

Diskuze