Technologie

Představte si služební cestu bez hotovosti, schovávání účtenek a zbytečného papírování

Pavel Němeček

Představte si služební cestu bez hotovosti, schovávání účtenek a zbytečného papírování

Návštěvy účtárny, cesťáky v Excelu, vyúčtování na papírech… to vše je nyní pro uživatele Expensy minulostí. Expensa je na českém trhu již více než dva roky. Nyní však zažívá nejúspěšnější období spojené se zájmem médií a nárůstem významných klientů. O rozhovor jsme požádali Patrika Tjokordu, výkonného ředitele společnosti.

Pane Tjokordo, jak Expensa funguje? A proč bychom o ní vůbec měli uvažovat?

Expensa primárně nahrazuje firemní hotovost předplacenou platební kartou MasterCard a papírové vyúčtování online aplikací. Místo toho, abyste dnešní oběd, na který jste mě pozval, platil hotovostí ze soukromých zdrojů a potom to složitě zaměstnavateli vyúčtovával a čekal na jeho proplacení, máte Expensu. Každá platba je automaticky „stažena“ do systému, a pokud používáte mobilní aplikaci Expensa, systém Vás po zaplacení automaticky vyzve k vyfocení účtenky a její nahrání do systému… Na konci měsíce (nebo samozřejmě i kdykoliv jindy) pomocí jediného tlačítka vyúčtování odešlete svému nadřízenému ke schválení, a ten jej opět jedním klikem může schválit.

Pro koho je vlastně Expensa vhodná?

Bez nadsázky pro všechny firmy, které dosud používají hotovost ke služebním účelům, a to je většina českých firem, nehledě na velikost nebo obor podnikání. Klienty máme z řad pojišťoven, konzultačních firem, cestovních kanceláří, ale také stavebních firem nebo dopravců. Je zcela běžné, že zaměstnanci dokonce využívají vlastní soukromou hotovost pro služební účely, kterou poté zpětně vyúčtují a dostanou ji proplacenou například souběžně se mzdou. Všechny tyto nesmyslné postupy a nešvary z minulého století jsou stále v ČR běžnou praxí. Expensa proto přináší moderní řešení pro všechny, kteří skutečně chtějí podnikat v roce 2014.

Navíc pokud platíte svým zahraničním dodavatelům platební kartou, nebo pokud vaši zaměstnanci často cestují do zahraničí, žádná banka v Česku vám neposkytne tak výhodný směnný kurz jako Expensa.

Je těžké Expensu získat? Myslím procesně…

Nikoliv. To je jedna z mnoha výhod a rozdílů oproti klasické bance. Nemusíte měnit ani číslo účtu ani žádné další návyky. Nemusíte nikde nic hlásit, oznamovat, měnit. Stačí jen vyplnit od svého pracovního stolu jednoduchý online formulář na internetu, a do dalšího pracovního dne už můžete začít službu používat. Karty Vám pak dorazí nejpozději do 7 dnů.

Opravdu je to všechno?

Opravdu. Pochopitelně je součástí online aktivace, podpis smlouvy a všechny potřebné zákonem stanovené náležitosti, neboť jsme podobně jako klasické banky pod nepřímou kontrolou ČNB. Nicméně tento proces Vám zabere několik málo minut. Nemusíte nikde domlouvat schůzky nebo někam chodit podepisovat dodatky k dodatkům.

Expensu využívají taková jména jako KUPEG, Deloitte, Hogg Robinson, Fresenius, Astellas… Nebojíte se velké zodpovědnosti?

Naopak. Právě při tak velké zodpovědnosti si musíme být naprosto jistí, že svou práci děláme perfektně a nabízíme skutečně jedinečný a ojedinělý produkt. A já nic jiného nemohu říci.

Jaké jsou tedy další plány Expensy?

Neustále se rozrůstáme a rozvíjíme. Máme před sebou zcela novou verzi aplikace a multiplatformní aplikace pro mobilní zařízení. V neposlední řadě připravujeme i expanzi do Eurozóny. To je v podstatě pochopitelné a přichází to plynule s rozvojem společnosti a žádanosti Expensy jako produktu.

Kde pociťujete největší problém?

Paradoxně v nedostatku zaměstnanců. Věřím, že za úspěchem Expensy stojí i poměrně přísný a důsledný výběr kolegů, se kterými chceme pracovat. Na rovinu musím říct, že není lehké najít skutečně kvalitní zaměstnance.

Diskuze