Rozhovory

Herec a živnostník Michal Novotný: Nechci doplácet na debily, zloděje a nemakačenka!

Redakce

Herec a živnostník Michal Novotný: Nechci doplácet na debily, zloděje a nemakačenka!

Přestože pochází z podnikatelské rodiny, podnikavého ducha herec Michal Novotný (36) raději vkládá do svých rolí. Nástrahy podnikání na vlastní kůži poznal už v raném mládí, a protože si z herectví udělal živnost, táhnou se s ním dodnes. Michal Novotný je ale především muž, který se dívá kolem sebe, nesnáší lidskou blbost a také klacky zákonodárců, které padají k nohám živnostníků. Není divu, že pro ostré slovo nejde moc daleko…

Michale, dnešní rozhovor nebude ani tak o vaší herecké kariéře, jako o podnikání a živnosti. Jak jste se k podnikání dostal vy?

Můj otec podniká. V Kolíně má obchod se sportovními potřebami a já jsem mu od začátku jeho podnikání pomáhal. Bylo mi tehdy asi deset. Vozil jsem kartony do sběrny a táta mi ty peníze za sběr nechával.

No vidíte, kdybyste do té sběrny jezdil dneska, kováky už by vám v kapse asi moc necinkaly…

To mě v současné době zaráží, že se kvůli několika debilům, kteří jsou schopni vykoupit pamětní desky ze hřbitova nebo víka od kanálů, zavádí systém udávání čísla účtu při odvozu kovu. Kvůli stovce budu dávat číslo účtu! Opět jsme jako slušní lidé obtěžováni neschopností státu dát takovým grázlům tvrdé a exemplární tresty, třeba i doživotní zákaz podnikání v tomto oboru. To, že je někdo jiný zloděj, nesmí přece zasahovat do mých svobod. Víte, jak to dopadne? Některá prasata začnou v lesích zakládat černé skládky a pak budeme zakopávat o rezavé trubky, jestli rychle obce nezareagují a nebudou tedy přistavovat častěji kontejnery.

A co vy říkáte na chystané zavedení elektronické evidence tržeb?

Já jsem osobně pro, protože Češi jsou mistři světa v obcházení zákonů a vyhlášek. Ať je všechno řádně zdaněné, s tím slušný člověk nemůže mít problém, ale ať těm živnostníkům ty pokladny tedy rozdá stát zdarma.

S tím se ale nepočítá…

Mnohem víc mě štve, že je u nás vysoká daňová zátěž. Ukazuje se, že nejlepší je bivakovat někde ve státním úřadě, kde za mě platí všechno stát, ale pak se nesmím divit, že mám z rezerv sotva na dovolenou. A ten, kdo maká pomalu dvacet hodin denně s rizikem, stresem a nemůže si dovolit marodit ani den, platí daně jako mourovatej a je tedy vlastně trestaný za svoje nasazení a případný úspěch. Bohužel nejsmutnějším příběhem je dívat se kam ty daně jdou.

Jaké by tedy podle vás byly ideální podmínky pro živnostníka?

V první řadě si myslím, že ten, kdo chce podnikat, musí na to mít. Tedy musí se umět obejít bez dotací a grantů, které neskutečně pokřivují malé a střední podnikání. A pokud já následně ze svých peněz dotuji a živím stát, tak chci, aby mi neházel žádné nesmyslné klacky pod nohy. Na druhou stranu, pokud chci od státu dotace, tak musím počítat s tím, že mě může stát přijít na kontrolu každý den a nesmím ani mrknout.

Co vás jako živnostníka-herce na současném přístupu státu k živnostníkům nejvíce štve?

Já mám asi největší problém se sociálním pojištěním. Politici mluví o sociální spravedlnosti. Pro mě ale není sociální spravedlnost, že živíme z rozpočtu nemakačenka! Furt se řeší, že jsou přeplněné pracáky, ale když jdu po Praze a napadne dvacet centimetrů sněhu, tak to nikdo neuklízí. Tak sakra ať dostanou lopaty a ať si tu podporu zaslouží! Mnozí pracovat nechtějí, jsou přítěží pro společnost, jenom obtěžují a vyžírají stát. No a pak si tedy říkám, proč mám platit takové sociální pojištění.

Jaká by tedy podle vás měla být sociální spravedlnost?

Pro mě je sociální spravedlnost to, že pokud mě moje rodina formuje a vychová, tak já jim to po určité době výdělečné činnosti musím splatit. Když moje babička nemá na léky, jdu a koupím jí je.

Co vy jako syn malého podnikatele vnímáte jako největší úskalí drobného podnikání?

Myšlení zákazníků, to mě nepřestává překvapovat. Já vím, že dneska všichni koukají na každou korunu, ale někteří opravdu nepřemýšlejí. Vidí v akci někde v obchodním centru kolo za tři tisíce devět set devadesát devět, které viditelně kvalitativně zaostává za nějakou standartní normou. Oni na něm ujedou dvacet kilometrů, to kolo se celé rozsype, pak to přinesou k tátovi a on jim řekne všechny závady, které to kolo má a také skutečnost, že oprava by stála to, co stálo celé jejich kolo. Oni samozřejmě začnou nadávat a místo, aby vzali rozum do hrsti a skutečně si pořídili kvalitní výrobek, vidí viníka všude kolem sebe jen ne u sebe.

Jak to máte vy s nákupy v řetězcích?

Možná je to i tím, že vidím doma, co ta práce obnáší, tak raději jdu a koupím si maso u živnostníka a podpořím jeho, než nějaký anonymní gigantický řetězec. Mně vadí to stádo, které někde vidí něco levně a hned se tam žene, bez rozmyslu a názoru na to, proč je to asi tak levné apod. V druhé řadě si samozřejmě neuvědomují, jak i tohle likviduje drobné živnostníky. Exemplární příklad je trh s potravinami. Někdo si raději koupí v igelitu zabalené kotlety, než aby šel k místnímu řezníkovi a pak se diví, že z toho teče voda, prská to na pánvi nebo se to prostě nedá jíst. 

Koukám, že kouříte, nabízí se téma chystaného zákazu kouření v restauracích, hospodách a kavárnách. Co na něj říkáte?

Já chci mít volbu, dnes je spousta kuřáckých a nekuřáckých hospod, takže na výběr je, ale po schválení zákona o zákazu kouření v hospodách a restauracích tu svobodnou volbu ztratím. Opravdu by mě zajímalo, kdo uhradí podnikatelům ty statisíce za oddělené a odvětrané prostory, do kterých museli investovat v minulých letech. Samozřejmě nikdo! Nikdo nemluví o tom, že to bude znamenat likvidaci čajoven, kde je velká část zisku  právě z vodních dýmek.

Máte nějaký nápad, jak se pokusit tomu zabránit?

Já vím, že je velmi náročné u nás táhnout za jeden provaz, ale dokážete si představit, kdyby si každý kuřák na protest v jednom měsíci koupil o dvě tři krabičky cigaret méně, než je jeho spotřeba, a nakoupil si třeba zásobu v Polsku nebo Drážďanech? Strašně by mě zajímalo, jaký by to mělo dopad na tuzemskou ekonomiku. Proto říkám, nechť je na mém svobodném rozhodnutí, jestli si chci ničit zdraví a jsem ochoten mít na zdravotní kartě nápis "kuřák". A tím pádem mít klidně i vyšší zdravotní pojištění, to mně přijde víc fér, než všechny připravované zákazy.

Michal Novotý se narodil 11.4.1979 v Kolíně. Studoval gymnázium, kde si jeden z profesorů všiml jeho nesporného talentu a doslova mu vemluvil, aby si vybral jako budoucí kariéru právě herectví. Michal sám tvrdí, že o podobné profesi nikdy nesnil, netušil, co hraní obnáší a dodnes nechápe, jaké hnutí osudu jej zavedlo na divadelní prkna, televizní obrazovky a plátna kin. V televizi debutoval jako stážista v seriálu Redakce, miliony diváků ho však znají jako romantického smolaře, lékaře Darka, z nováckého seriálu Ordinace v růžové zahradě. Čtyři roky v kuse spolumoderuje pořad Vtip za stovku na TV Barrandov. Dnes je převážně divadelním hercem. Známe ho z inscenací Národního divadla a Divadla na Vinohradech. V soukromí se Michal nijak neliší od jiných svobodných třicátníků. Rád vaří, kdysi závodně plaval, léta hrál v dechovém orchestru.

Diskuze