Revue

Žádná Škoda, sklo nebo pivo. Světový monopol máme na mucholapky, akvarijní rybičky a špendlíky na brouky!

Redakce

Žádná Škoda, sklo nebo pivo. Světový monopol máme na mucholapky, akvarijní rybičky a špendlíky na brouky!

České sklo, české pivo, becherovka, české holky, čeští hokejisté? Ano, ale… Jestli mají Češi v něčem světový monopol, kterému není nikdo jiný schopen konkurovat, pak jsou to úplně jiné věci!

Špendlíky pro »broukaře«

Používají je sběratelé brouků a motýlů v USA, Austrálii, stejně jako v Asii. Pro toho, kdo neví, o co se jedná: entomologický špendlík je vyroben z nerezových materiálů, prodává se v několika různých velikostech a jeho funkce je jasná. Sběratelé hmyzu jím připínají své exponáty. Vyrábějí se ručně a ty české jsou údajně nejlepší na světě. Vyrábějí se ve Slavkově i v Pardubicích.

Papírky na použité žvýkačky

Vyvážejí se do Chorvatska, USA nebo Anglie. Malá balení recyklovaných papírků, do kterých konzument použitou žvýkačku zabalí, vyrábějí handicapovaní lidé ve Frýdku-Místku.

Remoska

Elektrickou pečicí troubu, český patent, znají v Americe, Británii a i v Austrálii. První Remosky se začaly sériově vyrábět ve Zdicích, protože zdejší podnik se specializoval na pečicí trouby (a jeho výrobky nesly značku ESČ již od roku 1926). V roce 1957 byla výroba přenesena do nového závodu v Kostelci nad Černými Lesy, kde se všech velikostí Remosky do roku 1991 vyrobilo 2,7 miliónu kusů. Pak zde byla výroba zastavena.

Roku 1994 zakoupila ochrannou známku Remosky dvojice Blažek, Uličník, kteří založili také nový výrobní závod Remoska s.r.o. ve Frenštátě pod Radhoštěm. V roce 1999 byla zakoupena licence DuPont na postřik teflonovou vrstvou. Roku 2003 začal export do Velké Británie a vzápětí na to postupně do desítky zemí. Přes 50% výroby se exportuje.

Puky

Puky ze Vsetína znají hokejisté po celém světě. Ve vesnici jménem Kateřinice v okrese Vsetín totiž sídlí firma, která je oficiálním výrobcem puků pro Mezinárodní hokejovou federaci. To znamená, že se s puky z této firmy hrají všechna oficiální utkání a turnaje, které hokejová federace organizuje. Navíc puky z Kateřinic sviští po ledě i v NHL, kam ostatně směřuje až 60 % výroby.

Pekařská pec

Na celém světě si můžete pochutnat na pečivu, které upekly pásové pekařské pece z Česka. Pece už pečou rohlíky dokonce i v Jižní Americe.

Slivovice

Populární český vynález se exportuje na Slovensko, do Spojených států amerických, Rakouska, Maďarska, Německa, Kanady, Austrálie a dokonce i do Jižní Afriky.

Kolotoče

Po celém světě lidé milují české autodromy, vláčky a populární kolotoče s létajícími labutěmi. Dodáváme je hlavně do Ruska, ale i do Súdánu, či Peru!

Akvarijní rybičky

Česko patří mezi tři největší vývozce akvarijních ryb na světě. Tuzemští chovatelé ročně vyvezou zhruba 240 tun rybiček za 2 miliardy Kč.

Mucholapky

Desítky milionů kusů jich ročně putují do USA, Ruska a Španělska. Jedná se totiž o zcela specifický český výrobek, který je po celém světě již velmi rozšířen. Firma ze Židlochovic vyrábí mucholapky jako na běžícím páse a stejně stále nestačí uspokojit poptávku. Další čtyři firmy jsou v Německu, respektive v Polsku, další tři jsou v Koreji a v Číně, ovšem nejkvalitnější mucholapky pocházejí právě ze Židlochovic. Fígl je prý v tajné receptuře, která zajišťuje, že lepidlo na vzduchu netvrdne.

Diskuze