Rozhovory

Autoškoly vypouští na silnice nebezpečné motorkáře. Říká ředitel Motoškoly Patrik Homola

Eva Heroldová

Autoškoly vypouští na silnice nebezpečné motorkáře. Říká ředitel Motoškoly Patrik Homola

S prvními teplými dny vyjeli motorkáři se svými nablýskanými stroji na silnice. A přibyli další mrtví! Nadržení na pvní jízdu po zimě a často nevyježdění motorkáři riskují víc, než by bylo zdrávo. Proč? Podle Patrika Homoly, obchodního ředitele Motoškoly Míry Lisého, z autoškol často vychází nepřipravení a neproškolení motorkáři. Proč? I o tom je náš rozhovor...

Jak se pozná dobrý motorkář?

Asi nezáleží na tom, kdo je nebo není dobrý motorkář, pokud nejezdíte závody. Za dobrého motorkáře označuji toho, kdo si užije vyjížďku a bezpečně se umí vrátit domů. Záleží na mnoha okolnostech, jak přistupuje ke svému stroji, v jakém stavu je jeho motorka, jaké má vybavení, zkušenosti, a tak dále. Je to komplex mnoha kritérií, které se snažíme v naší motoškole vštípit nováčkům a ve kterých radíme i motorkářům, kteří už nějaké zkušenosti mají a chtějí svou jízdu zdokonalovat, mít z ní větší požitek.

Začalo jaro, tedy otevírá se sezóna motorkářům. Co byste jim vzkázal?

Sedejte na motorku s úsměvem, v pohodě. Je to koníček, není to povinnost a tak se k ní má přistupovat. A pokud budete cokoliv potřebovat, obraťte se na Motoškolu Míry Lisého.

V čem je vaše nabídka pro začínající motorkáře jiná než v ostatních autoškolách?

Autoškoly mají předepsaný počet hodin, které musí nováčkům věnovat při nácviku jízdy na motorce. Do jaké míry připraveného řidiče vypouští do světa, je vůbec nezajímá. Jedinou motivací je cena, kterou inkasuje. Naši instruktoři asistují v blízkosti motocyklu, komunikují s řidičem prostřednictvím Intercomu. Zaměřují se na správné řazení, brždění a správné průjezdy zatáčkou, poradí vám, jakou motorku si máte pořídit. Připadá Vám, že toto jsou základy, které se učíte v každé autoškole, nebo které Vám poradí? Nikoliv. Ale to není vše, co děláme. Kromě základního tréninku pro všechny motorky nabízíme enduro cestovní a sport, trial, jízdy na okruhu, trénink v provozu a pro zájemce máme připravený náročný tréninkový týden v Rumunsku.

Co vás vlastně přimělo k tomu založit motoškolu, když autoškol je tady jako hub po dešti?

Motoškolu jsem založil pro Míru Lisého, motorkáře, jehož umění respektuje každý. Vždyť je to jedenácti násobný mistr ČR a vícemistr Evropy v mototrialu. Míra se rozhodl předávat své umění dál, učit bezpečně ovládat motocykl, aby se jeho uživatel vždy vrátil z cesty domů v pořádku. Já mu pomáhám tuto vizi realizovat, vymýšlím konkrétní projekty, tréninky, profesionalizuji a zkvalitňuji naše služby a vytvářím z nich solidní nabídku pro individuální zájemce. Každý přistupuje k motorce jinak, a my jsme připraveni to vždy respektovat i v našich službách.

Vaše původní profese je ale přece jiná….

To je. Několik let jsem se živil jako číšník. Ve volném čase jsem si však pročítal knihy o podnikání, o motivaci, protože jsem tušil, že profese číšníka není mou životní cestou. Chyběl mi ale zásadní impuls. Tím se stala nabídka pracovat ve stavebnictví. Ač jsme se nakonec na spolupráci nedohodli, tak už nešlo hodit zpátečku. Záhy mě oslovil Míra Lisý s projektem motoškoly pro motorkáře a já jsem neváhal ani okamžik.

Kdy jste si poprvé osedlal motorku?

Ve svých třinácti letech a stala se hned součástí mého životního stylu. Práce v tomto oboru je proto pro mě jako dělaná. Denně jsem svědkem nepříjemností na vozovkách způsobených motorkáři, kteří nepřizpůsobují jízdu svým zkušenostem nebo stavu motorky. Mou prací je hledat cesty, jak vychovávat dobré motorkáře. To je posláním našeho podnikání.

Co je podle vás důležité k tomu, abyste se rozhodl vstoupit do světa byznysu?

Přestat se vázat na jistoty. Musím myslet na to, že tento nebo taky příští měsíc budu bez výplaty, protože nebudu mít dostatek klientů, musím myslet na zadní kolečka, abych se neutopil v prvních potížích, které se v byznysu běžně stávají. Taky je fajn mít ve své blízkosti lidi, kteří Vás inspirují a ve správnou chvíli Vám poskytnou dobrou radu. Mám štěstí, takového člověka jsem našel v osobě Pavla Kubíčka, majitele Harley – Davidson a závodníka na Dakaru.

Co pro Vás podnikání znamená?

V každé příručce se dočtete, že podnikáme za účelem zisku. Tato poučka je rozumná, ale jsem toho názoru, že onen zisk je produktem lidského přístupu. Je pro mě důležité budovat si dobré renomé mezi lidmi, udělat pro ně i něco zadarmo. Chci si s našimi zákazníky vybudovat vztah, věřím, že se mi to vrátí. Peníze přijdou samy, když věci děláte správně. Prioritně nemyslet na zisk, to považuji za správné, to je styl podnikání, který je mi blízký. A nejde zde jen o zákazníky, jde i o byznys partnery, kteří nám propůjčují svou značku. Menší a kvalitní podnikání je si vždycky najde zázemí silného partnera.

Diskuze