Revue

Přesunou se štamgasti po zákazu kouření do "jedových chýší"?

Daniel Cvejn

Přesunou se štamgasti po zákazu kouření do "jedových chýší"?

Kdo má rád čisté záchody a čisté nekuřácké prostředí, od příštího roku zatleská, ale co milovníci levného piva, hermelínu a cigaretového kouře? Štamgastské osazenstvo milující cigárko u piva se z největší pravděpodobností přesune do ilegality a nikdo od nich už nevybere ani to málo daní, co se z nich dařilo získat dosud.

Češi si zavzpomínají na ilegalitu? Aneb zakázané ovoce, nejlépe chutná

Přibude "soukromých" garáží a dvorků, dobrovolných hasičáren, boudiček na fotbalových hřištích, kde se bude hrát voko nebo pokr, čepovat se tam bude ze sudů, které "organizátor" koupí a vstup bude jen "na pozvání" ("Dejte mi kilo a jste srdečně zváni").

Berňák na to bude krátký (a tudíž pivo bude levné), udají se tam i cigára bez kolku (popřípadě jiné druhy kuřiva a šňupiva), záchod bude venku v klestí a místo kuchyně se tu a tam objeví grilovaná flákota "od Franty" nebo utopence či hermelín, co zcela mimo regule EU naloží a čtrnáct dní nechá "na sedmém schodě" odležet paní domácí.

Pár "počestných" venkovských hospod to nepřežije a celý jejich trh se přesune z ekonomiky šedé (nebo bílošedé) do ekonomiky černé. Výběr daní v tomto segmentu trhu se tím nijak nezlepší, ale kvalita života také ne (jediné, co nejvíce utrpí, bude kvalita křoví v okolí těchto institucí).

Diskuze