Názory

Regulace skončila. Chystají se německé krávy "bleskově" obsadit náš trh?

Redakce

Regulace skončila. Chystají se německé krávy "bleskově" obsadit náš trh?

Evropská unie od dubna po třiceti jedna letech ukončuje regulaci produkce mléka v podobě takzvaných mléčných kvót. Kvůli možnému přetlaku na trhu by pak mohly mlékárny snížit výkupní ceny. To by byla dobrá zpráva pro zákazníky v obchodech, ale špatná pro producenty.

Čeští chovatelé se však obávají, že trh zaplaví mléko z Německa, což povede k úbytku tuzemských chovů.

Nicméně pravdou je, že Němci už se na to zrušení kvót důsledně připravují a rozšiřují svoje stáda, vypadá to na bleskovou invazi. I když ještě teď musí za nadprodukci mléka platit pokuty, přesto jim to za to stojí.

Není však jedním z důvodu oprávněného strachu, také vzpomínka zpět víc než 10- 15 let, kdy končily a rozbíjely se velkoprovozy vzniklé z bývalých zemědělských družstev a dotovaly se převážně malé domácí provozy s 5 - 15 kravami v naději, že louky budou u nás vypadat jako ve Švýcarsku? Že takové malé rodinné farmičky vyrábějí mléko podstatně dráž nikoho tehdy nezajímalo.

Ovšem západ si tento proces prožil před takovými 50 lety. Malá rodinná hospodářství tehdy hromadně krachovala a na jejich místě začaly vznikat společné velkoprovozy. A nyní se divíme, že v Německu a Holandsku umí vyrobit to mléko znatelně levněji, když tu velkovýrobní technologii vylaďovali několikanásobně déle než čeští velkovýrobci mléka. 

Mléko máme, ale jogurty a máslo si dovážíme z Polska

Česko produkuje více mléka než spotřebuje. Soběstačnost ve spotřebě dosahuje úrovně téměř 130 procent, množství mléka na rozdíl od jiných zemědělských výrobků proto ve velkém směřuje k zahraničním zpracovatelům, vyvážíme surové mléko a dovážíme mléčné výrobky. Ale s tím se holt budeme muset smířit, jiné to asi nebude. S třicetiprocentním eidamem, vlajkovou lodí českého sýrařství, nejen ve Francii, Itálii, Švýcarsku a Holandsku, ale ani v sousedním Rakousku moc díru do světa nikdy neuděláme. A olomoucké kvargle ten export taky moc nezachrání. Šance je snad jedině v másle. Ale tam tvrdě vládnou Poláci.

Diskuze