Názory

Slovensko nás předběhlo. Nezávidíme, gratulujeme, ale za všechno si můžeme sami, protože...

Jiří Vítek

Slovensko nás předběhlo. Nezávidíme, gratulujeme, ale za všechno si můžeme sami, protože...

Důvod je jednoduchý nejvyšší počet státních zaměstnanců v historii, nejvyšší počet sběračů kovů v dějinách a více invalidních důchodců než po obou světových válkách dohromady.

Nemůžeme dohnat Evropu? Víme proč!

Dávno na to máme ekonomicky, ale ne mentálně. Je fascinují vidět, jak naše pobočky velkých nadnárodních společností patří k nejlepším, nejziskovějším s největší produktivitou, přitom pořád slyšíme opak. Od bank počínaje po poslední fabriku konče. Nemůžete mít dobrý plat, musíte více makat, šetřit - to nám stále dokola média a politici vykládají.

Pak jede člověk ven na kukačku, jak funguje jejich ekonomika a je v úžasu. U nás musí ženská v práci udělat 20 kousků za hodinu, nesmí na toaletu a vše je špatně. Pak jede člověk kousek za hranice do stejné společnosti, kde panuje duch pohody a úsměvu s plánem 10 jednotek za hodinu.

A právě v takových případech funguje proti nám náš věčný komplex, že když něco řeknu, jsem ihned bolševik, rasista nebo kverulant. A jako bonus dostanete to, že každý náš úředník je papežštější než papež. O kvalitě politiků u nás ani nemluvím, protože ideální stav pro tuto zem by byla politická krize, kdy není třeba možné dva nebo tři roky sestavit vládu a nikdo by nevymýšlel blbosti jako řetěz na živnostníky ve formě elektrické evidence tržeb, zákazy kouření v restauracích, zavírání obchodů v neděli, oslabování koruny apod.

Bohužel ač vyrábíme více a kvalitněji než mnoho tzv. vyspělích zemí EU, efektivita ekonomiky státu  se nepočítá na továrnu, podnik nebo živnost, ale na stát a tak i když ta naše  ženská udělá 2x tolik kousků než její zahraniční kolegyně je to málo protože ta česká kolegyně musí uživit 2x tolik úředníků než ta zahraniční, musí živit neviditelné sběrače, invalidní slepce co parkují svoje auta před úřadem v době vyplácení sociálních dávek.

No a pak zde je zde řepka na to musí ta paní co se nesmí jít ani vyčůrat vydělat 6 miliard ročně, a tím nekončí, protože dalších 50 miliard musí dát na FV panely. Blanky, dálnice... člověk by se z toho... Teď se zase chceme stát Chorvatskem, to že nemáme moře nevadí.

Diskuze