Názory

S Chorvatskem na věčné časy a nikdy jinak. 20% nezaměstnanost, závislost na turistech a státní dluh 80 % HDP

Redakce

S Chorvatskem na věčné časy a nikdy jinak. 20% nezaměstnanost, závislost na turistech a státní dluh 80 % HDP

Postavit proti sobě státní zaměstnance a živnostníky je mistrovský tah našich politiků, jak odvést pozornost od všech těch předražených dálnic, odpouštění dluhů obyvatelům Janova nebo řepkové agromafii. My se budeme "dole" mezi sebou rafat a u korýtka bude konečně klid na pořádné chrochtání. Bitevním polem dvou skupin vydělávajících na naši politickou elitu se stane Chorvatsko, kde se letos tyto dvě skupiny střetnou v boji o místo na kamínkové pláži a o účtenku za kopeček zmrzliny.

Nejprve bych začal tím, že Chorvatsko máme rádi, milujeme jejich zemi, tedy především pláže, květnatý jazyk a veselý lid. Na druhou stranu naši turisté tuto krásnou zemi pomohli zvednout po občanské válce, protože tam jako první začali vesele utrácet. A ani dnes nám nevadí, že už nás tam pěkně "drbou" a předražují co se dá. Stále to vydržíme, protože to furt není taková podlost jako platit Slovincům za ten krátký kousek dálnice na týden 30 EUR nebo na měsíc 60 EUR :-)  Je tam prostě krásně. Chorvatsko je naše druhá chata, ale říkat nám, že je to náš vzor? Tak to opatrně.

Náš vzor s polovinou nezaměstnaných mladých lidí

Chorvatsko se 4,2 miliony obyvatel, jehož ekonomika především závisí na turistice, zůstává po šesti letech hospodářské krize jednou z nejslabších členských zemí EU. Nezaměstnanost dosahuje v Chorvatsku téměř 20 procent, polovina mladých Chorvatů je nezaměstnaná a státní dluh dosahuje téměř 80 procent chorvatského HDP.

Před zavedením EET mělo Chorvatsko odhad šedé ekonomiky kolem 30% HDP (2010 29,8%), po zavedení odhad šedé ekonomiky klesl na "neuvěřitelných" 28% HDP. To je nástroj na potírání, co?

Připomínám, že v roce 2002 byl odhad šedé ekonomiky v ČR 19,1% HDP, už v roce 2008 klesl bez jakýchkoliv pokladen na 16,6% HDP až na současných cca 16%. To je mimo jiné srovnatelné se severskými zeměmi (13-14%) a nebo s Německem (13%). Ze států Střední a Východní Evropy máme spolu se Slovenskem vůbec nejnižší odhadovanou šedou ekonomiku.

Co o nás říkají Chorvaté

Česko je země bez velkých boháčů i bez velké chudoby, máme se od ní co učit. Tak srovnává země před vstupem Chorvatska do Evropské unie tamní Večernji list. Tajemství úspěchu podle něj spočívá v tom, že Češi mají německou disciplínu a slovanskou duši.

A co třeba začít i zde? 

Co nejdříve zavést třeba elektronickou evidenci docházky pro státní zaměstnance?? Mám problém kromě pondělí a středy někoho po 15.00 sehnat, v pátek po 14.00 přitom naprostá většina z nich chodí na 8.00 a oběd se přece do pracovní doby nepočítá... Když vezmu 100.000 zaměstnanců x 5 hod/týdenx140 Kč výplata... vidím "úsporu" 4mld ročně

Diskuze