Revue

Československo, největší vývozce zbraní na světě aneb nejlepší kulomet všech dob letos oslaví 80 let

Redakce

Československo, největší vývozce zbraní na světě aneb nejlepší kulomet všech dob  letos oslaví 80 let

Byznys, který pomohl k významné prosperitě první republiky.

Během třicátých let se díky své produkci stala Zbrojovka největším exportérem pušek na světě, od poloviny 20. let se stala takřka výhradním vývozním artiklem právě puška vzor 24 a její různé úpravy, které se vyrobilo do roku 1938 přes 2 miliony kusů, z toho dvě třetiny putovaly na vývoz do různých částí světa. Puška byla poslána do zemí jako Bolívie, Brazílie, Čína, Guatemala, Írán, Japonsko, Jemen, Kolumbie, Mexiko, Nikaragua, Rumunsko, Turecko, Venezuela a další.

Československá armáda jich měla k dispozici přibližně 750 000 v roce 1938.38 Další velmi strategickým produktem byly kulomety. Jejich výrobou se chtěla prosadit firma Praga, která nakonec ovšem nevyhověla požadavkům MNO a to tak pověřilo výrobou kulometů Zbrojovku v Brně, která dostala první objednávku na kulomety v roce 1925. Do roku 1938 se těchto kulometů v různých vzorech objevilo v československé armádě přes 100 000 kusů.

Při pokračujícím výzkumu vynalezlo brněnské kulometné oddělení i vlastní produkt, který již patřil mezi absolutní světovou špičku, kdy vytvořil řadu rekordů, jako počet výstřelů bez zaseknutí nebo délku nepřetržité střelby a také minimální vychýlení mušky po několika tisících výstřelech, což z kulometu ZB vzor 30 dělalo nejlepší kulomet na světě.

Produkt si objednalo Rumunsko v objednávce na 25 000 kusů. A tento samopal se také dočkal velmi důleţitého ocenění, které rozebíral i tehdejší tisk. Vzor 30 si objednali na zakoupení licence na výrobu výrobci z Anglie, což byl v té době historický moment, kdy světový lídr ve zbrojní výrobě žádal Zbrojovku o jejich výrobek. Spojením anglických producentů a Zbrojovky vznikl kulomet Bren, který se pak prodával ve velkých zakázkách zadaných jak v Anglii, tak i v Brně a později i výrobě v Kanadě.

Brněnská zbrojovka do roku 1939 vyrobila více než 120 tisíc kulometů vz.26 v několika rážích, které byly vyvezeny do 24 zemí v Evropě, Asii i Jižní Americe. V průběhu let ještě vznikly modernizované varianty vz.27 a vz.30 a také ZGB33, která se stala základem pro licenční výrobu Brenu v Británii. Tam jej vyráběla zbrojovka Royal Small Arms Factory v londýnské části Enfield a odtud pocházelo i označení zbraně Bren. Byla to vlastně zkratka slov Brno a Enfield. V Británii se nakonec vyrobilo na 220 tisíc Brenů, které sloužily na všech frontách 2. sv. války.

Rozptyl na 50 metrů byl po pěti ranách v kruhu o průměru 5 cm

Vz.26 navíc inspiroval i další výrobce, které jej v podstatě okopírovali. Tak se do výzbroje francouzské armády dostal FM 24/29 nebo v Japonsku to byl Type 99. I nacisté rozpoznali kvality Holkova kulometu a po okupaci nechali výrobu vz.26 běžet dále a zbraně pod označením MG 26 (t), t jako tschechisch, dostávaly hlavně jednotky SS. Ještě před tím však zbrojovka prodala licenci i do Číny, Jugoslávie a Litvy. Tak se později stalo, že čínští komunističtí vojáci v korejské válce útočili s kopiemi vz.26 na Brity s Breny, jaký historický paradox. Stejně tak se Francouzi v 50. letech setkávali s vz.26 v rukou vietnamských bojovníků z řad Viet Minhu.

Zavedení ráže 5,56 milimetru pro členské státy NATO znamenalo definitivní konec brenů v první linii. Ale ještě roku 2006 je používalo množství rezervních jednotek. Indie, která breny vyrábí a používá dodnes. Třeba se zbraň, která letos oslaví pomyslné osmdesáté narozeniny, dočká v činné službě i stovky.

DATA

Bren v číslech

  • Hmotnost: 11,25 kg u nabité zbraně (Mk.1, Mk.2), 9,75 kg u nabité zbraně (Mk.3, Mk.4)
  • Celková délka: 1 156 mm
  • Délka hlavně: 635 mm
  • Obsluha: 2 (střelec + nabíječ)
  • Ráže: .303 (7,9 mm); v NATO 7,62 mm
  • Rychlost palby: 500 – 520 ran za minutu
  • Úsťová rychlost: 744 m/s
  • Dostřel: 1 700 metrů, efektivní dostřel 550 metr

KONSTRUKTÉR

Václav Holek (24. září 1886, Malé Nepodřice – 13. prosince 1954, Brno) byl český zbrojní konstruktér. Holek je považován za nejdůležitějšího konstruktéra zbraní v předválečné ČSR. Za svůj život přihlásil více než 75 patentů. Václav Holek se vyučil puškařem a poté i studoval v Písku. Od roku 1905 pracoval u firmy Anton Mulacz ve Vídni. Od roku 1910 pracoval u pražské firmy Jan Nowotný a podílel se zde na zdokonalování a vývoji brokovnic systému Holland & Holland. Firma během první světové války vyráběla i děla pro rakouskou armádu.

V roce 1918 přešel do firmy Zbrojovka Praga nově založené synem Jana Nowotného. Zde podle jeho návrhu vznikla služební samonabíjecí pistole pro československou armádu a policii. Zde také zkonstruoval na jaře 1921 lehký kulomet, ze kterého vývojem vznikl kulomet do československé armády zavedený pod označením PRAGA vz. 24.. Z něj poté vznikl licenční kulomet ZB vz. 26. V prosinci 1924 odešel Václav Holek do československé Zbrojovky v Brně. Anglická zbrojovka Small Arms Factory v Enfieldu zakoupila licenci a vyrobila 220 000 kulometů vz. 26 pod označením BREN. V třicátých letech Václav Holek vyvinul těžký kulomet ZB vz.37, který byl v Británii pod označením BESA vyroben v sérii 60 000 kusů.


Diskuze