Názory

Velký Babiš bude vědět kolik vyděláváte i kolik máte na účtu. Vítejte v ČSSR

Redakce

Velký Babiš bude vědět kolik vyděláváte i kolik máte na účtu. Vítejte v ČSSR

Stát, který funguje dobře, nemusí své občany pořád kontrolovat. A hlavně nepotřebuje stále více a více peněz. A jestli Vám nevadí, že Vás někdo po večerech šmíruje když se koupete, protože se nemáte za co stydět, tak Vás mohu ujistit, že spousta jiných lidí jsou na soukromí docela citlivky.

Vláda bude mít přehled účtů, které mají v bankách a záložnách právnické i fyzické osoby. V průběhu letošního roku ještě bude muset koalice prosadit příslušný zákon.

V centrálních registrech nebudou rejdit jen policisté, ale dost pravděpodobně i exekutoři, což z pohledu věřitele se zdá být výhodné. Zřízení registru bude po legislativní stránce zajišťovat ministerstvo financí, které má být i jeho oficiálním uživatelem. Data v registru budou denně aktualizována.

Ovšem v centrálním registru budou rejdit i hekři, s tím nutno počítat a nikdo nezaručí, že nedokážou prolomit i sebedokonalejší zabezpečení. V neposlední řadě, se do jakéhokoliv centrálního registru může nabourat i špionáž cizí mocnosti, kde informace o příjmech obyvatelstva hezky pod jednou střechou je mnohdy velmi zajímavá a dle ní lze vytipovávat různé lidi ke spolupráci. O kvalitě naší rozvědky může vypovídat kauza sledování jedné dominantní dámy na jednom státním úřadě.

Není zajímavá jen informace kolik má která osoba na účtu peněz, ale mnohdy i to odkud ty peníze chodí. Například vědecký pracovník, kterému by jinak byla v zahraničí poskytnuta odpovídající mzda mu nabídnuta nebude, jelikož bude možné zjistit (samozřejmě nezákonně) výši jeho předchozích příjmů které jsou v naší republice nižší než v zahraničí. příkladů na zneužití je možné uvést bezpočet.

Na mlčenlivost státních nebo policejních úředníků a to zejména těch, co opustí službu, se též nelze spolehnout na 100%, vždy je lidský faktor částečné riziko. Pak můžeme mluvit o úniku informací ve prospěch kriminálních živlů, kde občan na základě výše svého konta, nebo pravidelnosti svých příjmů může být vystaven vydírání, únosu rodinného příslušníka atp. Centralizace prakticky ve všem, to už tady bylo po dobu 40 let, a všichni jsme rádi, že to je pryč, tak proč to znovu zavádět. Účet v bance není anonymní, každá oprávněná osoba má možnost si zjistit co potřebuje a jde-li o daně, tak máme v zemi Finanční úřady a ty by měli být schopné daně jak evidovat, tak vybrat. O nákladech na takový centrální registr už netřeba ani mluvit a to jsou peníze nás všech, tedy bude-li se zřizovat, pak bude zase o něco méně na užitečné věci pro všechny.

Zajímavé je, že "Registr investic", kde by se podchytlo velké množství státních finančních prostředků nikoho nezajímá! Uvedený Registr by bylo možné opsat na Slovensku kde s ním mají velmi dobrou zkušenost.

Diskuze