Názory

Daň z převodu nemovitosti: Sprosté výpalné pro státní kasu

Redakce

Daň z převodu nemovitosti: Sprosté výpalné pro státní kasu

Proč se každý pozastavuje nad tím kdo má platit tuto daň? Nemělo by se diskutovat spíše nad tím, zda má tato daň vůbec smysl? Faktem zůstává, že daň z převodu je neospravedlnitelná. Tato daň je nesmyslná a hraničí s mafiánskými praktikami. Je to prostě důkaz arogance moci. Pro ty, co to ještě nepochopili uvedu jednoduchý příklad.

Koupil jsem byt, abych měl kde bydlet. Pak jsem se oženil a chtěl jsem větší byt. Původní byt jsem prodal za cca stejnou cenu. Musel jsem zaplatit daň z převodu. Musel jsem si pozvat odhadce, vyplnit formulář a poslat 45 tisíc kamsi. Za co?! Pak jsme se rozhodli, že budeme stavět dům. Koupil jsem pozemek. Nechal tam postavit základy a hrubou stavbu. Nakonec jsem se rohodl, že ve stavbě nebudu pokračovat. A že se přestěhujem úplně jinam.

Sečetl jsem, co jsem do toho investoval a prodal rozestavěný barák s menší ztrátou. Musel jsem opět pozvat odhadce a opět zaplatit daň cca 90 tisíc. Nakonec jsem prodal i ten větší byt a zase zaplatil daň z převodu. (Nebudu tady ani rozepisovat, co mě stálo času a peněz rušit ty hypotéky...) Proč mě ale stát tak trestá placením takových vysokých daní, když jsem nic nevydělal? 

Rozpočet je hladová mrcha, co nikdy nedá pokoj. Na to se nakonec musí ohlížet každá aktuálně vládnoucí garnitura. A ta při zhodnocení ospravedlnění vs. díry v rozpočtu vždy zvolí pohodlnější variantu, nebo zavede jinou, stejně nesmyslnou daň.

No je to, protože jsem "idiot" a stěhuji se často... Kdybych se přestěhoval jednou za život, tak to asi zkousnu a držím hubu jako ostatní.

Prostě a jasně: Daň z převodu je neospravedlnitelná zlodějina!

Diskuze