Názory

Politici v ringu: Kolik barů vám zavřou po zákazu kouření?

Jiří Vítek

Politici v ringu: Kolik barů vám zavřou po zákazu kouření?

Zákaz kouření nejen v restauracích, ale i v barech, kde se nepodává jídlo. Takový je nový návrh Ministerstva zdravotnictví. Ptáme se politických matadorů na jejich názor.

Je připravovaný zákon o zákazu kouření omezováním soukromého podnikání?

Marek Benda (ODS)

Upřímně přiznávám, ať pak nejsem obviněn ze střetu zájmů, že jsem náruživý kuřák. Současně pečlivě sleduji situaci v pohostinstvích a tvrdím, že trh jako obvykle řeší problémy mnohem lépe, než regulace. Dnes máte na výběr nepřeberné množství zcela nekuřáckých restaurací stejně jako není problém si zajít na oběd do nezakouřeného prostředí. Čili státní regulaci pokládám za nesmysl, kterým se zase někteří snaží menšině vnutit svůj styl života. Ať si každý provozovatel restauračního zařízení rozhodne podle svého podnikatelského záměru. Ano, jde o omezování svobodného podnikání.

Jiří Dolejš (KSČM)

Protikuřácký zákon má chránit jak zákazníky, tak i zaměstnance a v EU je běžný. Osobně ale nejsem pro striktní plošný zákaz, pokud je poptávka po nekuřáckém prostředí velká, majitel na tom neprodělá - nabídku upraví prostě trh. A pár hospůdek kde se kouřit bude přesto moci, přežije. Limitem tohoto podnikání je spíš kupí síla obyvatel a výše DPH na stravování v restauracích.

Ivan Gabal (KDU-ČSL)

Když se podívám v tradičních "kuřáckých" zemích jako Francie, Itálie nebo Španělsko či Portugalsko na výsledky zákazu, například v restauracích nebo barech, pak bych řekl, že to žádné omezování například těchto oborů podnikání nepřineslo. A nemyslím si, že to u nás bude jiné.

Zdeněk Škromach (ČSSD)

Osobně jsem celoživotní nekuřák. Nejsem si jistý, že je rozumné zakázat kouření ve venkovských hospůdkách nebo zařízeních, kde se nevaří. Mezinárodní zkušenosti ukazjují, že může být problémem a dokonce existenčním ohrožením majitele kuřáckého zařízení, kdy zaměstnanec, třeba číšník, nekuřák onemocní a uplatní institut nemoci z povolání v zakouřeném prostředí. Pokud nakonec zvítězí úplný zákaz kouření, nemyslím si, že by šlo o omezení nějakých práv. Už dnes musí provozovny splňovat mnohé hygienické předpisy.

Diskuze