Názory

Vem si účtenku za kopeček zmrzliny, jinak tě prásknou

Jiří Vítek

Vem si účtenku za kopeček zmrzliny, jinak tě prásknou

ANO ten pocit pro některé občany udavače je k nezaplacení. Bonzovat ve "prospěch státu" je pro některé krásný hřejivý pocit. Už od ledna 2016 se to opět naučíme. Práskání za zabíjačky byl jen rozjezd.

Myslím, že ta hloupost všem dojde až si budou kupovat například zmrzlinu nebo platit kolotoč a ve frontě čekat na vytisknutí účtenky, nebo až se na jarmarku bude snažit stařičká hrnčířka připojit na internet. Hra na obchodování a spotřebu prostého lidu se státu tak trochu vymyká z rukou. Na pětimilionovém Slovensku se do účtenkové loterie  zapojilo odhadem 400 tisíc lidí. "Možný pozitivní vliv loterie na roční výnos daně z přidané hodnoty na základě údajů z roku 2013 je pouhých sedm milionů eur," uvedlo slovenské ministerstvo financí v dokumentu o vývoji veřejných financí. Kolik tato šaráda stála, už se ve zprávě neuvádí. Pro účtenkovou loterii je vzorem Tchaj-wan, kde funguje více jak 60 let, ale hned druhým slovem musíme uvést, že daň je tam pouhých 5%.

Co nás čeká

Lidi se budou ze závisti ještě více udávat kvůli účtenkám, stačí co se děje kvůli zabijačkám. Jak sami inspektoři uvádějí, tak neobjíždějí náhodně vesnice, ale vždy jezdí pouze na udání. Podnikatelé budou muset poslouchat nářky zákazníků za vysoké ceny nastavené státem a všichni budou ještě více podráždění než nyní.

Lidé budou doma skladovat milion účtenek, z nichž půlka do roka vybledne, a pak si půjdou vytočit sto tisíc. Něco tak ubohýho jsem snad ještě v životě neslyšel. Stát, který není schopen zprovoznit státní informační systém, chce na tento nefunkční systém online napojit ekonomické subjekty? Když jsem nedávno měnil adresu trvalého pobytu, tak mi jeden státní úřad dal papírek se seznamem dalších státních úřadů, kde musím nahlásit změnu bydliště, abych nedostal pokutu, pěkně pěšky a k okénku. Jen si vzpomeňte na registr vozidel.

Já se obávám, že nejsme tak daleko od doby, kdy si každý živnostník bude muset nechat implantovat čip, nejlépe s odposlechem a GPS aby měl Babiš se Sobotkou a samozřejmě odbory dokonalý přehled i třeba o tom, co se o nich povídá v hospodě a mohli zakročit.

Konec malého živnostníka v Čechách a na Moravě

Ono dost živnostníků už teď jede na hraně a není jich málo. Ale nechtějí být na pracáku, tak se nějak drží. A každá taková kravina od státu určitou část těch živnostníků posune už za hranu udržitelnosti, že se jim ta živnost už fakt nevyplatí a půjdou na ten pracák. Takže místo toho, aby platili alespoň minimální povinné zálohy na DP a ZP státu, nezaplatí nic, DP a ZP za ně naopak bude platit stát a ještě jim aspoň nějakou dobu platit podporu. Podle mých chabých matematických znalostí je pořád pro stát výhodnější živnostník na hraně, než nezaměstnaný čerpající každý měsíc peníze od úřadu práce.

Diskuze