Názory

Zničí Jurečkův návrh zákona vinotéky nebo pomůže poctivým vinařům?

Rudolf Klement

Zničí Jurečkův návrh zákona vinotéky nebo pomůže poctivým vinařům?

Ministerstvem zemědělství ČR je připravován nový zákon, kterým se, v případě jeho přijetí, výrazně omezí prodej stáčeného vína v republice. Tímto opatřením chce stát bojovat proti pančování a daňovým únikům.

Další rána soukromému podnikání

Jedná se o další z připravovaných opatření, které (pokud bude přijato v nejostřejší verzi)hrubým způsobem zasáhne do svobodného podnikání, zmaří investice mnoha slušných podnikatelů v oboru a jeho efekt bude jiný, než stát očekává. V případě přijetí tohoto zákona totiž dojde k velkým odbytovým problémům vinařů, hrozí zaniknutí až 15 tisíc vinoték, prodávajících až 80 procent stáčeného vína a tím i vyšší nezaměstnanosti.

Jedná se o další z připravovaných, či již schválených opatření, kterými stát svou neschopnost zajistit dodržování předpisů při podnikání přesouvá na slušné podnikatele a to bez starosti, jaké důsledky tyto opatření na OSVČ a drobné podnikatele mají.

Proti tomuto postupu ministerstev ostře protestujeme a v případě tohoto připravovaného zákona vyzýváme ministra zemědělství k okamžitému jednání.

Vyjádření vinaře

Radomil Baloun pochází z vinařského rodu ve Velkých Bílovicích, jehož předkové vinařili po mnoho generací. Více o Vinařství Baloun.

To, že stát se snaží něco omezovat, je velmi nepříjemná zpráva, protože to ukazuje, že není schopen uhlídat selským rozumem a ani kontrolními orgány vinařský trh. Příkladem je odrůda Pálava, která se prodává v každé vinotéce v republice, upřímně Vám řeknu, že tolik této odrůdy není naše zem schopna vyprodukovat, takže jde při prodeji jednoznačně z velké části o podvod, který je spojen s dovozem levných vín ze zahraničí.

Pro vinaře návrh zákona není vůbec špatná zpráva, protože skutečná vinotéka, skutečného poctivého vinaře tento zákon nemůže dle zákona ohrozit, protože jde o přímého výrobce. Bude se týkat pouze prodejců, tedy prostředníků, obchodníků nebo překupníků. Nám poctivým vinařům nic fakticky nehrozí, přesto je smutné, že jedním tahem pera stíží stát život bohužel i poctivým provozovatelům vinoték a v tom vidím ten problém a nefunkčnost odpovědných institucí a politiků.

Text: Petr Bajer, předseta Strany soukromníků ČR  a redakce

Diskuze