Názory

Když padne živnostník na dno a jde na pracák

Redakce

Když padne živnostník na dno a jde na pracák

Ano, i živnostník se může dostat do situace, kdy musí navštívit úřad práce. V dnešní nejisté době, kde neexistuje žádná podpora pro takové situace, se může stát, že již nemáte dostatek zakázek na obživu a tzv. padnete na kolena. Máte tak dvě možnosti – buď podnikání úplně zrušit, nebo ho na nějakou dobu přerušit.

Podpora státu pro ty, kteří se snaží a skutečně pracovat chtějí, je nulová. Jsem OSVČ už dlouhá léta, ze svých daní a povinných odvodů přispívám státu (vše vždy včas a poctivě) a čekal bych nějakou reciprocitu v dobách, kdy je hůř. Místo toho se musím každý den potkávat ve svém okolí se zástupy lidí v produktivním věku, o nichž vím, že žijí na dávkách již celá léta a k nimž putuje i ta moje "trocha do mlýna". Podpora podnikání v tomto státě je opravdu "ukázková".

Každý podnikatel musí povinně platit státu zálohy, aniž by měl nějaké příjmy, kdy každému je jistě jasné, že samostatné podnikání drobného podnikatele s sebou nese i další provozní náklady, které bez zakázek a bez práce musí každý podnikatel platit a přitom nemá na nic nárok. Povinné platby na sociální a zdravotní pojištění si ani nemůže dát do nákladů.

Co tedy může udělat "nezaměstnaný" podnikatel, když nemá práci? Jednoduše, stačí zajít na Živnostenský odbor příslušného Městského úřadu a zrušit nebo pozastavit živnost. Zrušení i pozastavení živnosti je zdarma, stačí vyplnit jednoduchý formulář, který mají na daném úřadě a v den podání žádosti je ihned živnost přerušena nebo ukončena.

Jedině při zrušení nebo pozastavení živnosti se pak může podnikatel (OSVČ) registrovat na Úřadu práce, dostane podporu v nezaměstnanosti a stát za něj současně platí všechna zákonná pojištění. No není "jednoduché" být nezaměstnaný?

Diskuze