Rozhovory

Jaroslav Kubera (ODS): Dobroseři nás poučují co máme dělat

Jiří Vítek

Jaroslav Kubera (ODS): Dobroseři nás poučují co máme dělat

Exkluzivní rozhovor se senátorem Jaroslavem Kuberou o zákazu kouření a o zavádění elektronické evidence tržeb.

Pane primátore, jste znám jako velký obránce kuřáků, jak vnímáte, že od roku 2016 si již nezapálíte v restauraci a budete chodit ven k popelníčku?

Pokud jde o zákaz kouření v restauracích, to je zásadní střet mezi takzvanými "dobrosery" (a kým?). „Dobroseři“ jsou lidé, kteří nabyli dojmu, že byli nějakou vyšší silou nadáni k tomu, aby nás všechny ostatní poučovali, jak máme žít, co máme dělat a jen to, co si myslí oni, je správně.

Pochopitelně je to postoj velmi pokrytecký. Kdyby to všechno bylo tak, jak se nám snaží namluvit, tedy například jak je kouření nebezpečné a zdraví škodlivé a kolik stojí léčení kuřáků, tak by stát nutně musel dojít k závěru, že je potřeba kouření postavit mimo zákon na úroveň tvrdých drog.

Léčení sportovců stojí obrovské peníze a nikoho nenapadne, že by sport nějakým způsobem omezil nebo zakázal.

Jaroslav Kubera

Tedy zakázat naprosto výrobu, dovoz a distribuci cigaret pod nepodmíněnými tresty. Nebo možná na úroveň  marihuany povolit množství menší než malé, to znamená jednu cigaretu u sebe, ale u koho se najdou tři, toho by čekala vysoká pokuta, a kdyby nedej bože u někoho našli krabičku, tak by to byl už nepodmíněný trest.

To by byl ovšem seriózní přístup, ale není, protože stát z toho má téměř 80 mld korun, je to jiné číslo, než je uváděno. Uvádí se samozřejmě nižší, protože se tam nepočítá s daněmi trafikantů a dalšími daněmi, které se do toho započítávají. Naopak na druhé straně se uvádí (kde?) číslo až 160 mld, ale teď v důvodové zprávě je uvedeno pouhých 36 mld.

Kuřáci mimo jiné platí zdravotní pojištění, takže úvahy, že by kuřáci měli být více zdaněni, než nekuřáci, jsou naprosto liché, protože pak by se nutně muselo uvažovat i o zdanění těch, kteří například vlastní vinou nejsou hubení nebo těch, kteří doma vykonávají kutilské práce bez patřičného oprávnění a školení a dochází tam k mnoha zraněním, kdy ostatní daňoví poplatníci musí následně přispívat na jejich léčbu. Podobně by to dopadlo se sportovci.

Stejně tak jako zákaz kouření se začne od roku 2016 postupně zavádět elektronická evidence tržeb

To je něco podobného. I v tomto případě si někdo myslí, že podobným způsobem dokáže vybrat více peněz z daní. Víte, daně se vybírají dobře, pokud jsou nízké. Kdyby se platila daň z příjmu a nikoliv ze zisku, byla by velice malá. U malých živnostníků by to byla daň z tržby a náklady živnostníků by tím mohly být státu ukradené.

Živnostníci by se nesnažili dávat co nejvíce položek do nákladů, aby výsledek byl pokud možno blízký nule. Vysoká daň samozřejmě vyvolává to, že se každý snaží platit co nejméně. Každý normální člověk ví, že bez daní stát žít nemůže, protože musí platit různé služby.

Nemusel by však platit některé, které souvisí s montováním státu do života  živnostníků a obyčejných lidí více, než je třeba. Věcí, které má stát za úkol, je relativně málo, ale postupem doby si stát na sebe nabral mnoho dalších povinností, některé úmyslně, protože není nic jednoduššího, než lidem sebrat peníze a část jim pak vrátit a založit si na tom volební kampaň.

To je naprosto dokonalé: ukrást stovku, vrátit padesát a ještě z toho dělat zásluhu. Stát si také myslí, že lidé nejsou svéprávní a že nevědí, jak nejlépe utratit svoje peníze. Víte, pokladny si podnikatelé zavádějí sami, když někdo má restauraci, tak nejspíš sám potřebuje kontrolu, zda jeho personál odvádí všechny tržby, a stát k tomu nepotřebuje. Stát má vybírat, to je samozřejmě jeho povinnost.

Pokud někdo švindluje, má na to stát přijít, ale nezjednodušovat si to tak, jak je to například u DPH, kdy stát neumí vybrat DPH, a tak zatíží povinností samotnou právnickou osobu, což je něco naprosto neuvěřitelného.

Diskuze