Názory

Zákaz vodních dýmek znamená konec čajoven v Čechách a na Moravě

Redakce

Zákaz vodních dýmek znamená konec čajoven v Čechách a na Moravě

Když se řekne zákaz kouření v restauracích, tak si řada lidí představí konec zakouřených hospod, kaváren a restaurací. To, že zákaz kouření připravovaný na rok 2016 dopadne i na vodní dýmky ve stovkách čajoven, ale ví málokdo.

Čajovny neznamenají jen tradiční popíjení čajů, pro mnoho návštěvníků je s tímto místem spojen i jakýsi rituál zahrnující posezení s kamarády právě u bublající vodní dýmky.

Likvidace čajoven

Jaký by tedy měl jejich zákaz dopad na samotné podniky? Odpověď je jednoduchá - likvidační. Jistě existují čajovny, které vyloženě na tradici kouření ovocných tabáků nestojí. Pro naprostou většinu je však provoz takzvaných "vodnic" tím nejdůležitějším zdrojem příjmů. 

S jejich vymizením by tak mohlo dojít k velkému úbytku zákazníků a v nejhorším případě k úplnému zániku některých podniků.

Podíl na tržbách z vodních dýmek se liší především podle ročního období. V létě je samozřejmé, že kouření dýmek je populárnější než popíjení čaje.

Podle některých odhadů by zákaz znamenal konec až poloviny čajoven, které by přišly o zákazníky, kteří chodí na vodní dýmku a čaj je pro ně doplňkem.

Důvodem obchodní závislosti na kouření vodní dýmky je i "čajová kultura" u nás, která je především u mladších ročníků založena prioritně na kouření vodní dýmky.

Čaj je tedy až na druhém místě, což je u nás velmi nelichotivý paradox a pro provozovatele již dnes jasný rozsudek - zavíráme.

Čtěte také: Jaroslav Kubera (ODS): Dobroseři nás poučují co máme dělat

Diskuze