Revue

Nejstarší pivovar v Chorvatsku založili Češi

Rudolf Klement

Nejstarší pivovar v Chorvatsku založili Češi

Návštěvníky z Česka jistě zaujme informace, že nejstarší pivovar, který v Chorvatsku funguje od roku 1840 založili Češi. Pivo zvané Staročeško se tu vaří podle starých českých receptur.

Světlý dvanáctistupňový ležák prý nejvíce připomíná Starobrno. Kromě tradičního Světlého ležáku pivovar také vaří jantarový speciál, což je ležák, při jehož výrobě se používají čtyři druhy sladu, které mu dodávají jantarově rudou barvu. V Chorvatsku jsou (nejspíš díky počasí) ochucená piva v současnosti ještě populárnější než u nás a tak ani tento chorvatsko-český pivovar nemohl zaostávat a začal vařit Radler s citronovou příchutí. Světlé pivo je zde namícháno s citrusovým džusem v poměru 40:60. Sortiment tohoto pivovaru uzavírá zimní speciál s 6,3% alkoholu.

V Daruvaru vaří pivo klasickým způsobem, žádná chemie, z poctivých surovin. Chmel používají ten nejlepší, žatecký.  Ležák, polotmavý jantarový ležák i desítka Staročeško chutnají znamenitě. Přesto mají daruvarští pivovarníci problém prosadit se na trhu v celostátním měřítku. Drtí je nadnárodní kolosy. Spotřební daň za pivo je tu asi dvakrát větší než v Čechách a je jedno, jestli jde o malý, nebo velký pivovar. Nezůstávají  proto peníze na marketing. Proto až vyrazíte do Chorvatska, tak si nezapomeňte  dát jedno Staročeško. Nejen, že skvěle chutná, ale podpoříte i naše krajany.

Diskuze