Rozhovory

Registrační pokladna slušného živnostníka uráží

Libuše Frantová

Registrační pokladna slušného živnostníka uráží

Každá rozumná vláda ve vyspělé zemi nechává malé podnikatele co nejvíc na pokoji, ale vládní koalice sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců se snaží všechno regulovat a zakazovat, kritizuje zakladatel Strany soukromníků České republiky a člen jejího republikového vedení Rudolf Baránek.

Proč si myslíte, že současná koalice jde proti malým živnostníkům?

Podle toho, jaké chystá zákony. Tato vláda, která není rozhodně středolevicová, to se jen říká, ale levicová, protože její kroky se čím dál víc snaží všechno regulovat. Ve vládních prohlášeních bylo uvedeno, že výběrem daní se naplní státní rozpočet. Co z toho zbylo? Kde jsou peníze z velkých podvodů? Teď to vypadá, jako kdyby záchranou rozpočtu měly být registrační pokladny. Politici tím vlastně říkají, že ti malí jsou lháři, podvodníci, že na ně musíme šlápnout přes registrační pokladny. Stát chce mít všechny na šňůře z Finančního úřadu.

Ale nějakou podobu elektronické evidence tržeb, což je jakási vylepšená forma registračních pokladen, mají přece i jiné evropské země.

Já nikdy nemohu jako člověk z politiky říci, že nechci, aby se vybíraly daně. Já mluvím o způsobech a o politické prezentaci toho, že je třeba zavést registrační pokladny. Na lidi, kteří nepodnikají, to působí tak, že je nutné dát na šňůru zloděje. Do toho vám odborář, který v životě nevytvořil žádné hodnoty, mám na mysli šéfa odborů Středulu, přichází s dalším tlakem, že soukromníci málo odvádějí na zdravotním a sociálním pojištění, že je nutné na ně ještě šlápnout a zajistit zákonem vyšší odvody. A k tomu řekne, že když tak málo odvádíme, měli bychom mít třetinovou sádru, třetinovou chlopeň. Tím přece zahajuje třídní boj.Předseda komory Středula nás urazil. Prostě tato společnost nedává vůbec najevo, že si práce živnostníků a podnikatelů váží.Pro některé jsme zloději, a i když levice bude říkat, že jsme potřební, ve skutečnosti sociální demokracii nikdy na živnostnících nezáleželo, i za první republiky to byla strana, která se vždycky paktovala s velkými továrníky. Tyto kroky jako registrační pokladny s tím politickým tlakem a humbukem nepřinesou vůbec velké peníze, jen budou otravovat lidi.

My ještě navíc nevíme, jak to vláda chce udělat, kolik to bude stát státní rozpočet. Ale je jasné, že pokud vláda nepadne, tak registrační pokladny budou, vládní koalice na jejich prosazení má dostatečnou sílu. Já říkám: dobře, ale je otázka, jak zatížíte živnostníky pořizovací cenou, jak je zatížíte administrativně a kontrolami? To musí dát ministr financí Babiš na stůl, zatím o tom jen mluví, a to tak, že zvlášť nepodnikatelská veřejnost si může myslet, že je to jen proto, že jsme zloději.

Chytrý stát nechá živnostníky dýchat a je jim vděčný. Ale to není jediná zhoubná věc, která nás čeká.

Strana podnikatelů, živnostníků a rolníků České republiky (SPŽR ČR) byla československá a česká politická strana existující od počátku 90. let do roku 2001, zastupující zájmy československých (po rozdělení federace českých) středostavovských vrstev

Myslíte, že tlaky na podnikatele budou sílit, protože se ty sliby šéfa ANO Andreje Babiše, že vybere na daních o sto miliard víc, nějak nedaří plnit? Letos v lednu byl nižší výběr daní než před rokem, vláda tedy někde bude muset na obrovské výdaje vzít peníze.

Když si to dám do politických souvislostí, tak záchrana ekonomiky a důchodových fondů má spočívat v tom, že živnostníka napojíme na šňůru registrační pokladny a ještě ho donutíme, aby platil víc na sociálním a zdravotním. Já jiné nápady neslyším. My musíme burcovat, že takhle to nejde, zavřeme výkupny, herny, zavedeme registrační pokladny, ale dál nám utíkají miliardy. Ale tím neříkám, že když podvádějí velcí, nechte podvádět i ty malé. Ale všechno musí mít svou míru a nemůže se to dělat bez rozmyslu.

Diskuze