Rozhovory

Nejsilnější býk mezi soukromníky Rudolf Baránek. Krátký na něj byl komunista i Klaus.

Pavel Němeček

Nejsilnější býk mezi soukromníky Rudolf Baránek. Krátký na něj byl komunista i Klaus.

Sametovou revolucí jeho boj o svobodné podnikání neskončil. Ba spíš začal! Zakladatel mimo jiné Strany soukromníků ČR a soukromník každým coulem Rudolf Baránek už pětadvacet let odhazuje klacky, které zákonodárci vytrvale házejí živnostníkům pod nohy. A nezastaví ho prý ani "pařez" se jménem Babiš. „Jsem na něj připraven,“ tvrdí přesvědčivě. Inu odporujte sto třiceti kilům živé váhy….

Za těch pětadvacet let už jste mocipánům „rozmluvil“ kdejakou novelu. Mohl byste být spokojený…

Nemůžu být spokojený, když se na soukromníky po 25 letech hledí jako na zloděje a naši představitelé jsou nepoučitelní. Připravují zákony, které likvidují skupinu lidí, která je živí. Dnes je náš boj mnohem těžší. Dnešní vláda je středolevicová, spíš levicová. Před volbami přidali důchodcům, v pořádku, rodinám s dětmi, v pořádku, státním zaměstnancům, proč ne. Volby proběhly a teď dva roky nepřidají nikomu a po nás pojedou. Vždyť ty peníze musí někde vybrat. Mnohé jejich nápady jsou špatně až nebezpečné.

Tlačí vás Babišův návrh na zavedení elektronické evidence tržeb (EET)?

Není to Babišův návrh. Kdysi s tím přišla už ČSSD, ze začátku to chtěl i Petr Nečas. Ale tři roky jsem to s Nečasem udržel, teď se zdá, že je to politicky rozhodnutá věc skupiny, která má nadpoloviční většinu v Parlamentu. V tuto chvíli je jasné, že pokud nepadne vláda, současnou situaci neudržíme a elektronická evidence tržeb bude. O její podobu se ale s nimi musíme porvat. A budeme připraveni!

Jak připraveni?

Na to je předčasné odpovídat, ale budeme reagovat adekvátně tak, abychom došli k výsledku, který nezničí soukromníky a nezpůsobí to ještě větší zmatek. Nejprve se ale musí pan ministr Babiš vyjádřit, co vlastně chce. Zatím to byly jen politické proklamace, ale nic konkrétního se neví.

Jaká je podle vás největší svízel EET?

Víc než samotná evidence zasáhne krutě zavedení k ní nutných pokladen připojených k internetu, a sice malé soukromníky. Byť se údajně zvyšuje HDP a všechny ukazatele jsou prý tak radostné, že bychom s nimi mohli jít do prvomájového průvodu, situace malých soukromníků je velmi svízelná. Jsou vyčerpaní a mnozí litují, že do podnikání šli a neví, co bude zítra. Pokud se zavedení elektronické evidence udělá necitlivě, bude to rána pro několik desítek tisíc soukromníků.

Může být povinnost zavést tyto pokladny pro některé živnostníky likvidační?

Já tvrdím, že ano a ne pro některé, ale pro mnohé. Neunesou tu investici. Jenomže to těm, co berou stotisícové platy, přijde směšné. Andrej Babiš a jemu podobní nemají přehled o tom, v jaké situaci malí soukromníci jsou.

Pak se ale z živnostníků stanou nezaměstnaní…

Politici mnohými kroky likvidují živnostníky a vůbec se nezajímají o to, že tím zvyšují nezaměstnanost a zároveň náklady na podporu v nezaměstnanosti, navíc konec živnostenské firmy je neštěstí pro celou rodinu s trvalými následky. Režim je vůči malým soukromníkům dlouhodobě nepřátelský. Levice stále nabírá na síle a poslanci se chovají, jakoby si mysleli, že peníze rostou na stromech. Je to nebezpečná situace.

Oni tvrdí, že EET zamezí daňovým únikům…

Nelze v civilizovaném světě přijmout myšlenku, že proti daňovým únikům se nemá bojovat. Neříkám, že daňové úniky mezi živnostníky nejsou, ale někteří velcí kradou daleko víc. Oni tady kvůli fiktivnímu vybrání 20 tisíc na daních navíc zlikvidují malé, ale s velkými zloději vůbec nic nedělají. Některým dokonce Klaus zajistil beztrestnost amnestií.

Může tedy EET vůbec přinést kýžené prostředky do státní pokladny?

Bude to méně, než si myslí. Tím říkám, že živnostníci méně kradou, než si exekutiva myslí. Kromě toho nevíme, co ten systém sežere na státních nákladech. Elektronická evidence určitě zčásti může daňovým únikům zabránit, ale případné daňové úniky průměrného živnostníka nejsou v žádném případě tak vysoké, aby to za to stálo. Ty peníze hledají na špatném místě. Ale to zjistí, až utratí velké peníze za jeho zavedení.

Zavedení EET má proběhnout v režimu utajovaných informací. Co si o tom myslíte?

Je otázka, zda Babišovi politicky projde udělat tendr za 250 milionů korun tzv. z ruky. Vidím problém v tom, že věc, která má zajistit transparentnost, začíná totálně netransparentně.

Jaký je tedy podle vás pravý důvod pro EET?

Nahlas to neříkají, ale potichu šeptají, že si musí na soukromníky šlápnout a vytáhnout z nich peníze. Tvrdí, že krademe. To je jasný socialistický brouk v hlavě, to se jim v těch hlavách honí. Myslí si, že jsou peníze někde, kde nejsou. Mnohdy mají takové nápady, že jasně dokazují, jak neznají situaci.

Máte na mysli něco konkrétního?

Tristní je například, jak se stát staví k živnostníkům v důchodu. Místo, aby zvýhodnil ty, kteří se tady snažili něco budovat a riskovali, nechá je umřít pod mostem. Tihle živnostníci nemají nakradeno, to jsou levicové kecy. (Důchod živnostníka, který měsíčně vydělá 20 tisíc korun, bude přibližně stejný jako důchod zaměstnance s minimální mzdou. Na důchod 6 000,- by musel vydělávat měsíčně až 60 tisíc korun – pozn. redakce). Tento problém je nesmírně závažný až hanebný a musíme se pokusit vyvolat na toto téma diskusi a hledat řešení. Ano, dle nějakého koeficientu zvýhodnit živnostníky odcházející do důchodu. Jsem si vědom, že vznikne velká mela.

Jaké navrhujete řešení?

Jednoznačně zvýhodnění živnostníků namísto znevýhodnění. Znevýhodněni jsou už v řadě dalších oblastí. Například u ostatních poplatníků je možné odečíst si z daňového základu slevu na dani, na manželku a děti. U živnostníků uplatňujících výdajové paušály to bylo zrušeno. Takových lidí je cca 400 tisíc. Takže teď chystáme ústavní žalobu, abychom toto změnili. Jinak to nepůjde.

Půjdete sám s kůží na trh?

Já pochopitelně ne, je mi 64 let a děti mám velké. Ale jeden živnostník má tři děti, manželku a používá paušály. Účetní mu chystá dodatečné daňové přiznání, ve kterém si „odečte“ manželku a děti, finanční úřad mu to neuzná a teprve potom můžeme jít k ústavnímu soudu. Musíme tam vrátit tu možnost, aby živnostník byl rovnocenný živočich. Oni to ještě neví, ale tohle se nám podaří.

Co byste ještě chtěl, aby se vám v příštím roce podařilo?

Chtěl bych, aby příští rok byl o něco lepší, než letošní. Ale kdyby zůstal stejný, tak zaplaťpánbůh. Zabývám se obchodem, chystám dost věcí a modlím se, aby vyšly. Nechci už zaměstnávat lidi, musím si najít prostor, aby se nám podařily prosadit nápady ke změně legislativy.

A co vaše politické plány?

Chtěl bych, aby Strana soukromníků ČR měla v dalších parlamentních volbách nad 5 % a naši lidé byli v Parlamentu a ve Vládě. Jediná možnost, jak zlepšit situaci živnostníků, je dostat chytré lidi z vnitřku soukromníků mezi politiky, aby se podíleli na zákonech. Nově jsme parlamentní strana, Ivo Valenta se stal senátorem, máme dneska mnohé zastupitele, jednoho starostu, tři místostarosty. To je začátek. Chystáme politický restart soukromníků, návrat k politickému vlivu, kteří měli politicky organizovaní soukromníci za 1. republiky.

Jaký je podle vás důvod, že jste se zatím do Parlamentu a do Vlády nedostali?

Soukromníci si neustále stěžují, a pak to hodí Bártovi nebo Babišovi nebo ČSSD. Musí si uvědomit, že není dobré dávat hlasy svým budoucím popravčím četám. Pravdou ale je, že Strana soukromníků ČR musí v příštích dvou letech udělat značný pokrok ve své činnosti, aby byla pro voliče věrohodnější v tom, že jejich hlasy nepůjdou takzvaně pod stůl. Věřím, že se nám to podaří. Živnostenské listy budou mít pochopitelně vždy informace z první ruky.

Diskuze