Rozhovory

Začínal na stole v kuchyni, dnes jeho váhy váží diamanty

Jiří Vítek

Začínal na stole v kuchyni, dnes jeho váhy váží diamanty

Rozhovor s Petrem Jurčou s jednatelem společnosti RVS Chodov.

Kdy začala historie, vaší firmy?

Já mám vystudovanou průmyslovku a po škole jsem začal pracovat na šachtě u nás na Sokolovsku a motal sem se kolem oboru měřící regulační technika, což mělo k mému budoucímu podnikání velmi blízko. Prošel jsem Teslou Kolín, po revoluci i prvním zaměstnáním v soukromém sektoru, ale na konci roku 1992 jsme se ve třech rozhodli, že se postavíme na vlastní nohy. Začátky jsme prožili skutečně v garáži a v kuchyni, kde jsme v prvních letech tak říkajíc začínali na koleně, až po pěti letech vzniklo s.r.o. Vše bez půjčky jen z vlastních financí. Například zámečník, který u nás začal dělat tzv. železo je u nás do dnes. Ono to nebylo jen o práci na samotných váhách, ale když byl čas objížděli se podniky, kde jsme nabízeli své produkty a pak to první čekání na proplacení faktur, někdy Vám řeknu to byly pořádné nervy. Žádné refence nebyly,tak jsme je museli přesvědčit, že je to dobrý. Vůbec ta první váha co od nás šla, tak funguje do dneška.

Jaké to bylo vstoupit na trh, přece tu musela být silná konkurence?

Víte, ta konkurence vlastně byla a nebyla. Trh se otevřel, ale pro mnohé byli zahraniční výrobci velice drazí. Nám se podařilo nastavit příznivou cenu, která odpovídala ceně naší pracovní síly, ale současně s tím jsme okamžitě začali budovat kompletní servis a veškeré služby okolo. Dnes jsme díky tomuto přístupu největším tuzemským výrobcem speciálních vah. 

Vraťme se na začátek, jak na vás velké firmy pohlíželi, že jim přebíráte klientelu?

Tak zajímavé je, že nás nikdy nepomlouval výrobce, ale vždy jejich český zástupce, který svým klientům tvrdil, jak jsme nekvalitní a kolik vah už jsme museli demontovat apod. Jenže se stal přesně opak toho co zamýšleli, zákazníci nejsou hlupáci a když jsem pak chtěl odpověd, kde jsme tedy demonovaly naše výrobky, tak jen polykali vzduch. Když zákazník zjistil, že to není jak se říká, tak to vzal naopak od nás. Hodně nám pomohl na začátku strojírenský veletrh v Brně, který měl v té době výborný zvuk a ač nás výstava stále v té době neskutečných 150000 korun, byla to trefa do černého. Možná více než peníze nás štvalo, že týden stála práce.

U nás jste tedy jedničkou na trhu, ale co zahraničí, vyvážíte své výrobky i za hranice?

Jistě, máme váhy v Rakousku, Německu hodně v Polsku, kde se nám velice daří, ale samozřejmně Slovensko. Určitou zajímavostí je, že naše váhy jsou používané v Jihoafrické republice na diamantových dolech, kde jsou nároky na kvalitu vah vzhledem k prostředí extrémně vysoké. Dnes naše váhy najdete u nás vlastně všude od stavby silnic, v pivovarech nebo v pekárnách kde váží například těsto. Budoucnost je samozřejmně ve vývoji, my máme výhodu, že nás nezasáhla výroba z Číny, protože to musí někdo namontovat, servisovat a jde o někdy o velmi náročná a specifická zařízení. Máme trh rozdělený, oni malé plastové váhy do kuchyní a zbytek my (smích).

Petr Jurča

Jednatel společnosti RVS Chodov, předseda Krajské rady Strany soukromníků ČR v Karlovarském kraji.

Firma RVS Chodov vznikla v roce 1993 a vyvíjí, vyrábí a montuje pásové váhy, projektuje a instaluje zařízení pro měření a řízení velikosti materiálových toků, zejména hmotnosti a objemu sypkých materiálů, měření průtoku kapalin, měření hladin v zásobnících a pod. Technologické pásové váhy a pásové podavače jsou součástí systémů pro kontinuální výrobu směsí, dávkovacích systémů pro nakládání vagónů, lodí a nákladních aut. Zařízení firmy RVS Chodov, s.r.o. jsou nasazena v lomech, pískovnách, betonárkách, výrobnách krmiv, průmyslových hnojiv, v potravinářském průmyslu, automobilovém průmyslu ap. Jednotlivé aplikace jsou projektovány podle individuálních potřeb uživatelů. Firma je schopna v krátké době zajistit dílčí i komplexní modernizace stávajících technologií.

Diskuze