Podnikání

Postavil se Babišovi: Dáváte podnikatelům elektronické náramky jako vězňům

Radomil Bábek

Postavil se Babišovi: Dáváte podnikatelům elektronické náramky jako vězňům

Komentář předsedy Asociace podnikatelů a manažerů, který se na konferenci o EET postavil nejostřeji proti návrhu ministra Babiše.

V médiích čas od času proskočí zpráva, že stát opět zvažuje zavést pro některé odsouzené elektronické náramky, aby je nemusel živit ve věznicích.

V těchto dnech se elektronické náramky, tedy permanentní hlídání, opět dostalo na přetřes. Nebudou však hlídáni odsouzení kriminálníci. Elektronické hlídání, permanentní a všudypřítomné, přichystalo ministerstvo financí malým podnikatelům a živnostníkům. Asi 600 000 obchodníků, řemeslníků a všech, kdo inkasují peníze v hotovosti nebo kartou, má být napojeno na online sytém, který ministerstvo vybuduje.

Tedy, soud je neodsoudil, ale budou potrestáni. Většina nic neprovedla, jen menšina z nich neplatí daně, jak má, a to je ministerstvu záminkou, aby potrestalo všechny. Jako když paní učitelku nezajímalo, kdo tu zeď počmáral, a po škole nechala celou třídu. Individuální vina, kolektivní trest.

Netřeba dodávat, že to všechno bude stát obrovské peníze, které ovšem státu odvedou ti, kteří pak budou elektronicky hlídáni. Hezké, zaplatit si vlastní trest.

Je nutné důrazně se ohradit.

Ministerstvo financí musí používat taková řešení, která zasáhnou nepoctivce, ale neomezí a neohrozí poctivou většinu.

Radomil Bábek

Ministr financí Babiš chce 8.4.2015 předložit návrh zákona ke schválení Parlamentu ČR. Děláme vše pro to, aby zákon nebyl poslancům předložen nebo, pokud se do parlamentu dostane, aby byl odmítnut. Kosmetické úpravy, o které se někteří na poslední chvíli snaží, jsou nedostatečné.

Asociace podnikatelů a manažerů je proti přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb. 

Radomil Bábek
předseda Asociace podnikatelů a manažerů
radomil.babek@asociacepm.cz

Diskuze