Názory

Z elektronických cigaret státu nic nekape. Příjde strašení a pak pořádné zdanění

Jiří Vítek

Z elektronických cigaret státu nic nekape. Příjde strašení a pak pořádné zdanění

E-cigarety jsou do značné míry odsouzeny k zániku, protože je to nový hráč na trhu proti kterému jsou všichni.

Vadí tabákovému průmyslu protože mu ubírá zákazníky. Vadí farmaceutickému průmyslu protože je to alternativa vůči těm jejich žvýkačkám, náplastem a dalším přípravkům. V neposlední řadě vadí i státu, protože na e-cigarety nejsou uvaleny žádné spotřební daně a tím pádem čím více je lidé budou užívat místo klasických cigaret, tím méně se vybere na daních. Veškerá ta snaha e-cigarety zakazovat či je přesunout do stejného režimu jako tabák je čistě o penězích.

Regulací e-cigaret se loni intenzivně zabývala i Evropská unie. Některé členské státy chtěly, aby se e-cigarety považovaly za léčivo a prodávaly se v přísněji regulovaných lékárnách. Tento požadavek se do tabákové směrnice nedostal. Brusel ovšem bude mít v budoucnu právo zakázat prodej dobíjecích e-cigaret v celé Unii v okamžiku, kdy jejich prodej zakážou ze zdravotních důvodů nejméně tři členské země. 

Simona 42 let:

"Kouřím éčko asi 4 měsíce. První 3 jsem to ještě prokládal klasickou ,ale už asi měsíc jen éčko. Mohu pouze potvrdit , že jsem přestal chrchlat , začínám opět cítit , zmizela mi našedlá barva z obličeje, no prostě cítím se líp a svobodnější. Takže stou škodlivostí to nějak nechápu. Ale o to ani nejde . Tady jde hlavně o PRACHY, který z nás, co jsme přešli na éčko už nemůžou dostat". 

Co to je ta Ecigareta

Kouření prostřednictvím elektronické cigarety je novodobý způsob kouření. Při kouření elektronické cigarety nevzniká dehet, oxid uhličitý a téměř dva tisíce dalších,karcinogenních látek. Na rozdíl od klasické cigarety totiž při jejím kouření nedochází ke klasickému spalování a nevzniká kouř, ale pára.

Elektronickou cigaretu kuřák ve skutečnosti nekouří, ale inhaluje. Princip kouření elektronické cigarety je založen naodpařování tekuté náplně zvané e-liquid. Jedinou zdraví škodlivou látku, kterou do sebe při kouření elektronické cigarety kuřák vdechuje je nikotin, kvůli kterému kuřák kouří. Nikotin, kvůli kterému se kouří se u elektronické cigarety dostává ke kuřákovi ve formě páry, která vypadá jako klasický cigaretový kouř přičemž nezapáchá (u ovocných popř. nápojových příchutí naopak voní), neobsahuje dehet a celou řadu dalších velice škodlivých látek.

Historie vzniku 

Vynálezcem elektronické cigarety je Hon Lik z Číny. Píše se rok 2003, Likovi umírá otec na rakovinu plic. Byl těžký kuřák, stejně jako Lik. Už samotná představa, že umře také na rokovinu plic, Lika vyděsila do takové míry, že se s tím rozhodl něco udělat. A také že se mu to náramně povedlo. Vymyslel jeho první návrh na elektronickou cigaretu. Píše se rok 2004 a Likův patent na elektronickou cigaretu se objevil v USPTO. První moderní e-cigareta se tehdy dostala na trh. V té době však ani samotného Lika nenapadlo, že by se mohla stát tak oblíbenou, aby se masově rozšířila po celém světě. Ani ve snu by ho nenapadlo, že se Ecigareta jednou stane noční můrou tabákových společností.

Diskuze