Názory

Každá "dotace" smrdí korupcí. Kapříci plují kam se jen podíváš

Rudolf Klement

Každá "dotace" smrdí korupcí. Kapříci plují kam se jen podíváš

Trh zachráníte jen zrušením nesmyslných dotací. Pravda, chyběly by přebytečné pekárny, předražené skiareály a cyklostezky odnikud nikam, ale vytvořil by se čistý a nezdeformovaný trh. Na tu cyklostezku by každá obec peníze nakonec taky našla, kdyby živnostníci odváděli do společné pokladny daně, ovšem není-li živnostníka, nejsou daně, zůstanou jen ruce natažené ke státu.

Eurodotace v současné podobě jsou jedna velká nemravnost. Je to jako raut, kde se každý snaží co nejvíc nacpat, když už tam to jídlo je - minimálně čeští politici a novináři se neustále strachují, aby nám, ó hrůzo, neunikly nějaké potenciálně dostupné eurodotace. Kdyby Řekové neměli možnost díky dotacím utrácet nad poměry, dneska nemuseli řešit státní bankrot. Věděli by přesně, jak si stojí a co mohou od své ekonomiky očekávat.

Už na začátku to smrdí korupcí

Evropské dotace jsou de facto vázány na požadavku zpracovaném akreditovaným pracovištěm - a to je takřka hned první přímá výzva ke korupci. Právě šlendrián v přidělování je hlavním důvodem, proč zejména menší obce na tenhle způsob získání prostředků příliš nereflektují nebo rovnou rezignují. Slušný starosta malé obce, prostě na provize pro sprostředkovatele nemá peníze v kase, ani žaludek a o malém živnostníkovi ani nemluvíme. On je slušný prales i v dotacích z krajů. Tam jde zase o politické body a nejeden hejtman si tak vylepšuje volební kampaň. Lék je nasnadě - krajské dotace zrušit, navýšit příjmy obcí a nechat každé zastupitelstvo jednat zodpovědně - šetření, úvěry, jako kdokoli jiný. A co se týká unijních příspěvků - výrazně zjednodušit a zprůhlednit. Jasná pravidla a jednoduchost, to je pro korupci mor.

Zrušit dotace na podporu hotelů, hospod a sjezdovek?

Řešení je několik, ta současné cesta vede do pekla. Například omezení zásahu státu do ekonomiky a obnovení přirozeného ekonomického prostředí, jako je volný přístup na trh, obnovení konkurence, tržní stanovení úrokové míry, zrušení výroby peněz z ničeho atd atd. Jinou alternativou je pokračování v tom, co se děje nyní až k úplné destrukci trhu a nastolení centrálního plánování a reálného socialismu. Druhou možnost považuji v současné době bohužel za pravděpodobnější.

Diskuze