Revue

Může Vitacit položit na kolena Malinovku i Kofolu? Známe recept a překvapivě pochází z Chorvatska

Jiří Vítek

Může Vitacit položit na kolena Malinovku i Kofolu? Známe recept a překvapivě pochází z Chorvatska

Kdo by neznal z Husákových dětí legendární Vitacit! Jako děti jsme ho milovali. Sypali jsme si ho do dlaní a pak kyselý prášek lízali až nás pálilo za ušima. Legendární rozpustný nápoj letos oslaví neuvěřitelné 45. narozeniny! Jeden ve své době z nejoblíbenějších socialistických výrobků byl patentován v roce 1970. Kde je mu dnes konec?

V současné době je Vitacit v rukou manželů Holzerových, jejich firma Wissa (obec Pitín na Uherskohradišťsku) vznikla hned po sametové revoluci v roce 1990. V té době firma vyráběla trubičky bez náplní s prosypem, určené zejména do cukráren k plnění sladkou šlehačkou. Jde o typickou rodinnou firmou s ryze českým kapitálem, dodávající své produkty do distribučních sítí v celé České republice. Vitacit, tedy stále čeká v polospánku na své pořádné probuzení, tedy spíše na vizionářského investora. V době největší slávy v 80. letech se ho vyrobilo i tisíc tun ročně. 

Retro zázraky se dějí

Jen vzpomeňte na skoro zapomenutou Kofolu dnešního majitele Jannise Samarase. Ten když Kofolu převzal, měla na trhu sotva tříprocentní podíl. Dnes patří mezi nejprodávanější kolové nápoje u nás. A co do známosti a oblíbenosti si nezadá se světovými značkami jako je Pepsi či CocaCola..Další retro comeback od roku 2013 zažívá Malinovka, kterou dnes vyrábí už skoro každá sodovkárna, ale ten skutečný originál historicky patří firmě Koli Pavla Vavrušky se sídlem v Kolíně. 40 procent produkce jsou skleněné lahve, v tomto segmentu patří k největším v republice. Na lince se naplní 120 tisíc limonád za den. Letní produkce je až pětinásobná oproti ostatním obdobím roku. A pozor, točená stojí stejně jako pivo a přesto nám to nevadí, nereptáme a když sesedneme z kol, tak dáme v průměru i tři kousky.

Chorvatský Vitacit je jedničkou na trhu

U nás si mnozí nedokážou představit, že by se ten zapomenutý prášek Vitacit vrátil mezi top značky, protože dnes se zoufale krčí někde hodně dole v regálech velkých supermarketů a využívá se dnes více v cukrářství než na hašení žízně. Přesto v Evropě najdete podobný produkt, který má podobnou historii a parádně vydělává. A skutečně se nejmenuje TANG.

V Chorvatsku narazíte na každé benzínce na nápoj s názvem CEDEVITA. Samotná firma vznikla v roce 1929, ale s práškovým nápojem podobnému Vitacitu startovala v roce 1969, tedy o rok dřív než náš výrobce. Raketový návrat na trh provázel originální nápad, jak ukládat tolik důležitý prášek do víčka. Až po otevření víčka (otočením) se začne sypat prášek do čisté vody. Stačí jen párkrát zatřást a chuť Vás vrátí do dob, kdy poprvé vyhrála hitparádu skupina Bon Jovi a při ploužáku Sandry jste si poprve sáhl na dívčí záda. Dnes je Cedevita v Chorvatsku jasnou tuzemskou jedničkou v nealko nápojích. Samozřejmě své sehrála i nostalgie, v tomto případě Titových dětí a výborná reklamní kampaň.

Jak vznikl Vitacit

V Zemědělských závodech Kaznějov sesypal pracovník Jiří Bastl do míchačky kyselinu citronovou, kterou zde vyráběli, tuny cukru, vitamin C a citronové aroma. A název? Britská firma Vitacid, vyrábějící jed na krysy, Čechům umožnila podobný název jen s »t« na konci. 

 

Diskuze